Charleston – miasto ogrodów

0

Charleston (USA) – fascynujące miejsce pełne egzotycznych smaków, urzekających zapachów oraz przykuwających wzrok kolorów. Raj dla miłośników historii, efektownej architektury, a przede wszystkim mekka dla wielbicieli wyjątkowej flory oraz wspaniałych ogrodów.

Założone w 1670 roku Charleston, jest najstarszym i najbardziej znanym miastem Południowej Karoliny. Dzięki okazałej architekturze stało się prawdziwą perełką Stanów Zjednoczonych, do której ciągną rzesze turystów z całego świata. Pobyt w tym niesamowitym miejscu to jak powrót do przeszłości. Gdyby z ulic zniknęły samochody bądź współczesne szyldy, Charleston znów stałby się miastem, jakim był sprzed czasów wojny secesyjnej – urzekającym, ale też przypominającym o niechlubnych dziejach niewolnictwa.

 Rezydencje w Charleston
Rezydencje w Charleston

Cywilizacja nie odebrała jednakże całkowitego uroku tej damie Południa. Efektowne rezydencje wciąż tu stoją, tak jak stały przed wiekami. Starodawnego klimatu budynkom dodają niezwykłe gazowe lampy, które są nieodłącznym elementem ozdobnym każdego zabytkowego domu, tak jak egzotyczne rośliny i malownicze ogrody. Nie zapominajmy, że Karolina Południowa słynie z gorącego i wilgotnego klimatu, który choć uciążliwy, zwłaszcza dla przybyszów z chłodniejszych zakątków Europy, jest doskonały dla tutejszej roślinności. Region chlubi się kwitnącymi na różowo krzewami Lagerstroemia indica, azaliami, kameliami, gardeniami oraz różami Noisette. Nie sposób nie zauważyć rosnących tu okazale palm bądź porośniętych oplątwą brodaczkową dębów. Więcej cudów natury można dostrzec w prywatnych ogrodach właścicieli rezydencji, którzy doceniając ciekawość turystów otwierają wrota do swoich oaz spokoju, uprzejmie prosząc o uszanowanie prywatności i podziwianie ogrodowego designu z ulicy.

Niedaleko Charleston rozciągają się tajemnicze tereny zielone na Plantacji „Magnolia”, o których Anna Jankowska pisze w artykule  Ogrody Plantacji „Magnolia”

Na większą skalę ogrodowych projektów szukać można poza granicami miasta. Dawne plantacje ryżu i bawełny kuszą dziś turystów malowniczymi parkami. Odwiedzić można naturalistyczną „Magnolię”, szczycącą się formalnymi założeniami „Middleton Place” lub chociażby znaną z serialu „Północ – Południe” plantację „Boone Hall”. Prawdziwą krajobrazową atrakcją jest tutejszy „Ogród Cyprysów” uwieczniony w takich filmach, jak „Pamiętnik”, „Patriota” i „Wzgórze nadziei”. Niestety w 2015 roku miejsce to zostało zniszczone przez powódź i jest obecnie niedostępne dla zwiedzających.

Charleston to naprawdę wyjątkowe miejsce, niestety z Europy nie ma tu bezpośrednich lotów. Łatwo się tu dostać natomiast z Nowego Jorku. Lot trwa niecałe dwie godziny, a skoro przybywamy taki szmat drogi, aby ujrzeć zgiełk Wielkiego Jabłka, warto się pokusić i wybrać na południe Stanów Zjednoczonych, gdzie przyroda jest piękna, życie toczy się wolniej a smażone zielone pomidory smakują przewybornie.

 

You might also like More from author

Leave A Reply