Warzywnik dla każdego – część 1

0

Od kilku lat warzywniki, jagodniki, sady i ogrody ziołowe stały się bardzo popularne. Bardzo to cieszy, ponieważ uprawa warzyw, owoców, ziół oraz kwiatów z przeznaczeniem do wazonu to nie tylko ciekawe hobby, ale też zajęcie dające wymierne korzyści dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jak to zrobić zgodnie z zasadami ogrodnictwa naturalnego, bez chemii i większych nakładów pracy czy pieniędzy? Daję Wam kilka rad na początek.

Warzywnik dla każdego.

Bez względu na wielkość czy kształt – posiadanie własnego warzywnika może przynieść nam wiele radości i satysfakcji. Nawet jeśli zupełnie się na tym nie znamy, to z czasem – jeśli chcemy (i się do tego przyłożymy) – możemy zgłębić tajniki wiedzy ogrodniczej i zbierać obfite, zdrowe plony przez okrągłe 12 miesięcy. Wierzę, że każdy z nas ma w sobie duszę ogrodnika i trzeba ją tylko chcieć rozbudzić.

Warzywa każdy może uprawiać …

… wystarczy tylko chcieć. Przecież nie musimy od razu mieć dużego ogrodu warzywnego czy działki. Rośliny jadalne można uprawiać w skrzynkach lub donicach na parapecie, na balkonie i tarasie. W małej przestrzeni możecie mieć drzewka owocowe szczepione na karłowych podkładkach oraz krzewy jagodowe takie jak porzeczka czy malina. W donicach czy nawet koszach wiszących świetnie rosną wszelkie warzywa – od sałaty i bazylii zaczynając, a na jarmużu i dyni kończąc. Dzisiaj skoncentrujemy się jednak na warzywniku tradycyjnym.

Wybieramy miejsce pod warzywnik.

Jeśli jest to możliwe ze względu na ukształtowanie działki, to warzywnik najlepiej jest umiejscowić na jak najbardziej płaskim i oczywiście wyrównanym terenie. Związane jest to głownie z praktycznością i późniejszą wygodą pracy, bo w warzywniku spędzamy sporo czasu, a poza tym popychanie taczki pod górę naprawdę nie jest przyjemne.

Warzywnik musi być umiejscowiony w dobrze naświetlonym i osłoniętym od wiatrów miejscu, gdyż warzywa potrzebują słońca oraz ciepła do wzrostu. Tak więc wybierzcie miejsce, na które promienie słoneczne padają przez przynajmniej 8 godzin dziennie (podczas miesięcy letnich) pamiętając, że światło przedpołudniowe jest dla roślin mniej wartościowe niż światło popołudniowe.

Poza tym warzywnik na pewno warto mieć w bliskim sąsiedztwie domu czy drzwi tarasowych prowadzących do kuchni. Pomyślmy sobie, jak będziemy z niego w przyszłości korzystać – droga kucharza po pęczek rzodkiewki czy kilka liści pietruszki powinna być jak najkrótsza.

Wyjrzyjcie przez okna, przejdźcie się po ogrodzie i znajdźcie to najlepsze miejsce. W kolejnym artykule podpowiemy Wam, jak zabrać się za rozplanowanie tej przestrzeni i o jakich elementach powinniście pamiętać.

You might also like More from author

Leave A Reply