Jak zbudować tunel foliowy? Poznaj nasze wskazówki!

0

Bez względu na to, czy jesteś zapalonym ogrodnikiem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z uprawami, tunele foliowe są rozwiązaniem dla Ciebie. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak zbudować tunel foliowy samodzielnie oraz sprawdzimy, kiedy lepiej kupić gotową konstrukcję.

Dlaczego warto mieć w swoim ogrodzie tunel foliowy?

Tunele foliowe chronią rośliny przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, przyspieszają ich wzrost oraz pozwalają osiągnąć obfitsze plony. Umożliwiają efektywną uprawę roślin od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, a jeśli są ogrzewane – nawet przez cały rok. Panuje w nich zawsze nieco wyższa temperatura niż na zewnątrz. Mikroklimat jest zbliżony do śródziemnomorskiego. Folia tunelu ogrodowego zapewnia roślinom ochronę przed wiatrem, deszczem i gradem. Mogą pod nią rosnąć zarówno gatunki zimnolubne, jak i ciepłolubne: ogórki, pomidorowy, melony, winogrona czy oliwki.

Tunel foliowy – zbudować go samodzielnie, czy kupić gotowy?

Zanim przejdziesz do instrukcji, jak zbudować tunel foliowy, sprawdź, czy na pewno wykonanie samodzielnej konstrukcji ma sens. Gotowe, wielosezonowe tunele foliowe z różnymi rozwiązaniami wspomagającymi uprawy, to wydatek rzędu kilkuset złotych. Do wyboru pozostają zarówno kompaktowe modele, jak i duże konstrukcje, np. 3×5 m czy o wymiarach 2,5×4 m, takie tunele foliowe kupisz w sklepie Dollo. Wydając ok. 300-400 zł, nie musisz się martwić o drzwi do tunelu foliowego, okna czy moskitiery. Nie ryzykujesz, że folia tunelu ogrodowego nie wystarczy na pokrycie całego stelaża albo że pierwszy, silniejszy podmuch wiatru zniszczy obiekt. Otrzymujesz odpowiednio zaprojektowany produkt, który szybko rozłożysz i możesz od razu eksploatować. Gotowy tunel ogrodowy wybierz też, jeśli nie masz czasu, ochoty lub umiejętności pozwalających na samodzielne zbudowanie solidnej i bezpiecznej konstrukcji.

Co jest potrzebne do samodzielnego wykonania tunelu foliowego?

Jeśli zdecydowałeś, że tunel foliowy wykonasz samodzielnie, zacznij od wyznaczenia konkretnego miejsca na działce. Powinno być ono równe, dobrze nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Warto stworzyć projekt tunelu. Nie potrzebujesz programu komputerowego. Wystarczy narysowanie konstrukcji na kartce papieru z określeniem wymiarów. Tunel może mieć formę kopuły, sześcianu, prostopadłościanu lub ostrosłupa. Gotowe? Przygotuj niezbędne narzędzia i materiały:

  • folię

  • elementy konstrukcyjne (pałąki do tunelu foliowego powinny być stalowe, ale opcjonalnie możesz użyć drewnianych lub z PVC)

  • młotek

  • elementy montażowe (gwoździe, wkręty itd.)

  • łopatę.

Tunel foliowy DIY krok po kroku

Przygotuj (dotnij) poszczególne elementy. Zamocuj konstrukcję w gruncie, aby stała stabilnie. Pokryj cały stelaż folią – najlepiej w jednym kawałku i dokładnie przymocuj na rogach. Dolna część powinna zostać precyzyjnie okopana ziemią. Folia nie może falować. Jeśli tak się dzieje, użyj cięższych przedmiotów, np. desek lub kamieni. Warto wykonać w folii tunelu ogrodowego okienka wentylacyjne i zamocować w nich moskitiery. Częste wietrzenie namiotu jest niezbędne zwłaszcza w upalne dni. Pamiętaj także o drzwiach do tunelu foliowego – koniecznie ze szczelnym zamknięciem, np. na suwak. Możesz je wykonać z jednej strony lub po obu stronach.

Jak dbać o własnoręcznie zrobiony tunel foliowy?

Regularnie sprawdzaj, czy konstrukcja stoi stabilnie i czy folia nie uległa zniszczeniu. Jeśli zauważysz pęknięcia czy przedarcia, wymień ją na nową. Jednak najważniejszy wpływ na wielosezonową, satysfakcjonującą eksploatację tunelu foliowego ma dobrze zaplanowany i zrealizowany projekt. Nie warto oszczędzać na zakupie materiałów. Elementy konstrukcyjne powinny być najwyższej jakości.

You might also like More from author

Leave A Reply