Jak zrobić swój własny ogród? 5 wskazówek

0

Jednym z największych marzeń wielu z nas jest posiadanie pięknego ogrodu, w którym będziemy mogli wypocząć i obcować z naturą. Stworzenie takiego miejsca nie jest jednak tak prostym wyzwaniem, jak się może początkowo wydawać. Na szczęście kierując się odpowiednimi wskazówkami można przemienić swoją wizję w rzeczywistość. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Obecne trendy budowlane sprawiają, że własny ogród można stworzyć już nie tylko przy domu, ale także posiadając optymalną przestrzeń, na przykład duży taras, w mieszkaniu. Niektóre nowe mieszkania we Wrocławiu i wielu innych miastach są przystosowane do tego typu rozwiązań. Nie ważne jednak, gdzie mieszkamy, najistotniejszym aspektem jest zadbanie o to miejsce w taki sposób, aby w jak największym stopniu odpowiadało naszym potrzebom, było przytulne i przede wszystkim cieszyło oko. Oto pięć wskazówek, jak doprowadzić do takiego efektu.

Odpowiedni podział terenu

Jedną z najważniejszych rzeczy jeśli chodzi o tworzenie ogrodu od podstaw jest dokładne zaplanowanie wszelkich działań i przede wszystkim podział przestrzeni. Na tym etapie warto przewidzieć, czy skupimy się wyłącznie na ukwieceniu całej powierzchni, czy też jakąś część zamierzamy przeznaczyć na przykład na strefę relaksu. Wszystkie pomysły najlepiej jest przenieść na papier, co ułatwi później ich realizację.

Wybór jednego stylu

Najlepiej jeśli ogród będzie zaprojektowany w jednym stylu, dzięki czemu uzyskamy satysfakcjonujący efekt wizualny, a także będziemy wiedzieli, w jakie dokładnie wyposażenie się zaopatrzyć. Do wyboru mamy wiele możliwości, w tym styl skandynawski, nowoczesny, wiejski. Jeśli czujemy się w tym mocni, możemy umiejętnie połączyć elementy z kilku stylów, ale pamiętajmy, aby zachować przy tym umiar.

Dobór kwiatów i roślin

Oczywiste jest to, że w ogrodzie musi znaleźć się roślinność. Także i tutaj mamy mnóstwo możliwości, dzięki którym będziemy mogli popuścić wodze fantazji. Wybór roślin i kwiatów na rynku jest bardzo szeroki, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Kluczowe jest jednak pójście w jednym kierunku i dobranie kwiatów i innych roślin w jednym stylu lub odpowiednie podzielenie ogrodu na kilka mniejszych i odrębnych od siebie przestrzeni. W jednej z nich można wówczas posadzić kilka rodzajów kwiatów, inną z kolei przeznaczyć na warzywa czy zioła.

Dodatkowe dekoracje i udogodnienia

W tym przypadku wiele zależy od powierzchni ogrodu. Jeśli jest duża, oprócz roślinności, jakąś jej część można zagospodarować na strefę, w której postawimy meble ogrodowe czy inne dodatki, jak choćby parasol, stół i krzesła itp. Ponadto, w ogrodzie przy domu można także stworzyć oczko wodne czy fontannę.

Realizacja – samemu czy przy pomocy fachowców?

Przychodzi taki moment, w którym trzeba przystąpić do pracy i zrealizować swój pomysł. Mamy tutaj dwie opcje – wykonywanie wszystkich zadań samodzielnie lub zatrudnienie do tego specjalistów. Każde z rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony. Wykonanie ogrodu samemu przyniesie wiele satysfakcji i pomoże zaoszczędzić pieniądze, natomiast zlecając to zadanie fachowcom możemy być pewni, że oddaje je w dobre ręce i nie musimy tracić czasu.

You might also like More from author

Leave A Reply