Czy akumulatorowe narzędzia ogrodowe mają przyszłość?

0

Wszelkiego rodzaju prace ogrodowe i remonty wyposażenia przebiegają o wiele sprawniej, jeżeli tylko dysponujemy odpowiednio wydajnymi narzędziami. Czasy, w których większość zadań wykonywano niemal całkowicie ręcznie już dawno minęły. Obecnie niemal każdy schowek narzędziowy i domowy warsztat wyposażony jest w mniej lub bardziej zaawansowane elektronarzędzia, które znacząco przyspieszają postęp wykonywanych w ogrodzie prac pielęgnacyjnych i remontowych.

Wśród sprzętu możemy coraz częściej natrafić na rozwiązania akumulatorowe. Czy jednak tego typu sprzęt bezprzewodowy niesie za sobą jakąkolwiek przyszłość? Sprawdzimy, co tak naprawdę oferują renomowani producenci sprzętu i czy warto zainwestować w ogrodowe narzędzia akumulatorowe.

Sprzęt elektryczny czy spalinowy?

Zdania mniej i bardziej doświadczonych ogrodników w kontekście rodzaju napędu stosowanego w narzędziach ogrodniczych są dosyć mocno podzielone. Jedni stawiają na mobilne i mocne sprzęty zasilane spalinowo, podczas gdy inni doceniają bezawaryjność i łatwą eksploatację narzędzi przewodowych. Wszyscy jednak zgodnie przyznają, że nie ma rozwiązań idealnych i wszystkie obdarzone są pewnymi zaletami i wadami.

Sprzęt spalinowy jest co prawda mocny i w pełni mobilny, ale jednocześnie wymaga skomplikowanych zabiegów serwisowych, jest głośny, ciężki i generuje szkodliwe dla ludzi i środowiska spaliny. Z kolei przewodowe narzędzia elektryczne są lekkie, dysponują względnie wysoką mocą i pozostają praktycznie bezobsługowe. Niestety ich działanie ogranicza się wyłącznie do miejsc zaopatrzonych w stały dostęp do energii elektrycznej.

Czy doszukamy się tu jednak jakiegoś kompromisu? Praktycznie rzecz biorąc i tak, i nie. Do takich należą bowiem narzędzia akumulatorowe, które mimo wszystko dalej nie pozostają bez istotnych wad w swoim działaniu.

Akumulatorowe narzędzia ogrodowe – zalety i wady

Według wielu tradycjonalistów, jakikolwiek sprzęt akumulatorowy nadal pozostaje w tyle w zestawieniu z narzędziami przewodowymi. Z drugiej strony sprzęt zasilany akumulatorowo cieszy się ogromną popularnością wśród ogrodników na całym świecie. Może się zatem pojawić pytanie: “gdzie leży racja?” Klasycznie trzeba odpowiedzieć, że “po środku”, ale to wymaga szerszego wyjaśnienia.

Faktem jest to, że sprzęt akumulatorowy wymaga do działania naładowanej baterii. Konieczny jest również zakup odpowiedniej ładowarki, a co za tym idzie, cena takiego zestawu jest na pewno wyższa, niż w przypadku zakupu bliźniaczego urządzenia przewodowego. Wiadomo również, że jakikolwiek sprzęt akumulatorowy nie będzie pracował w nieskończoność i wraz z wyczerpaniem energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorze, odmówi dalszej współpracy. Dlaczego zatem coraz więcej osób decyduje się na zakup ogrodowych narzędzi akumulatorowych?

Okazuje się, że nowoczesne rozwiązania dostarczane przez renomowanych producentów sprzętu ogrodowego, potrafią mocno zaskakiwać. Rozwój technologii sprawił, że innowacyjne narzędzia ogrodowe zasilane bateryjnie pracują nieporównywalnie wydajniej i zapewniają wysoki poziom komfortu oraz bezpieczeństwa. Nowoczesne elektronarzędzia i sprzęt ogrodowy zasilany akumulatorowo niemal dorównuje swoją mocą bliźniaczym urządzeniom przewodowym. Olbrzymi skok poczyniono również w samej konstrukcji baterii, dzięki czemu ich ładowanie najczęściej trwa zaledwie kilkadziesiąt minut, a zasilane urządzenie może pracować nawet przez kilka godzin na pełnym naładowaniu baterii.

To głównie te cechy przemawiają za wyborem ogrodniczego sprzętu akumulatorowego przez wielu ogrodników z całego świata.

Co znajdziemy na rynku?

Innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne sprawiły, że niemal każdy rodzaj narzędzi ogrodowych, doczekał się swoich wersji akumulatorowych. O ile dostępność modeli bezprzewodowych wśród np. nożyc do żywopłotów czy podkaszarek jest całkiem zrozumiała, tak dla odmiany kosiarki do trawy czy pilarki łańcuchowe zasilane akumulatorowo wydają się czymś zupełnie abstrakcyjnym. Tu jednak nie ma wyjątków! Nowoczesne systemy zasilania są na tyle wydajne, że bez problemu potrafią zasilić niemal każdy rodzaj narzędzi ogrodowych. Do tego grona zaliczyć można również dmuchawy do liści, rozpylacze, nożyce do gałęzi, w pełni automatycznie kosiarki do trawy czy też różnego rodzaju ogrodowe urządzenia czyszczące.

Na marginesie warto dodać, że zasilanie akumulatorowe stało się na tyle powszechne, że wykorzystywane jest nawet w ciężkich narzędziach budowlanych, takich jak młoty wyburzeniowe czy młotowiertarki. Co ciekawe akumulatorowe wiertarki Bosch również cieszą się ogromnym zainteresowaniem i co ważne – świetnie sprawdzają się również przy wielu pracach wykończeniowych w ogrodzie.

Czy akumulatorowy sprzęt ogrodowy ma przyszłość?

Już teraz wszelkiego rodzaju bezprzewodowe narzędzia ogrodowe cieszą się ogromnym uznaniem wśród tysięcy zawodowych ogrodników i zwyczajnych majsterkowiczów, zajmujących się codzienną pielęgnacją swoich ogrodów. Krótki czas ładowania, pełna mobilność, brak szkodliwych spalin i wysoka funkcjonalność to główne cechy, które przemawiają za wyborem tego typu narzędzi ogrodowych.

Z racji tego, że postęp technologiczny w dużej mierze skoncentrowany jest na magazynowaniu energii elektrycznej i sprawnym jej wykorzystaniu, bez wątpienia wszelkiego rodzaju sprzęt akumulatorowy stosowany w ogrodzie już w najbliższym czasie stanie się wysoce pożądany. Tym bardziej, że w dobie powszechnie stosowanych źródeł pozyskiwania energii odnawialnej, możemy czerpać prąd elektryczny dla swojego domu praktycznie za darmo.

You might also like More from author

Leave A Reply