Gdzie wieszać domki dla owadów?

0

Instalowanie w przydomowych ogrodach domków dla owadów cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Tego typu konstrukcje nie tylko efektownie się prezentują, lecz są również bardzo praktyczne. Pożyteczne owady zapylają rosnące w ogródku kwiaty, a co więcej — pomagają pozbyć się szkodników. Jak zbudować hotel dla dzikich pszczół? Gdzie go powiesić?

Domki dla owadów — pomagajmy pożytecznym owadom

Domek dla owadów — co to takiego? Konstrukcja tego typu bardzo często określana jest również mianem hotelu, budki czy schroniska. To niewielka budowla wykonana najczęściej z drewnianych desek, która zapewnia niezbędne schronienie owadom. Domki dla owadów pozwalają na budowanie gniazd, składanie jaj oraz schowanie się przed deszczem, mrozem czy innymi zwierzętami. Mogą być one również miejscem nocnego odpoczynku. W przeszłości, bytujące na wsiach owady chroniły się w strzechach domów. W miastach, funkcję hoteli pełniły natomiast szczeliny pomiędzy cegłami. Jako że nowoczesne budownictwo nie gwarantuje owadom należytego schronienia, warto samodzielnie zbudować lub zaopatrzyć się w domki dla pszczół i innych owadów.

Jakiego rodzaju owady mogą zamieszkać w takim hotelu? Najczęściej są to:

  • Pszczoły samotnice, takie jak między innymi murarki, miesierki czy porobnice — gatunki tego typu, w przeciwieństwie do społecznych, takich jak chociażby pszczoła miodna, nie żyją w rodzinach, które składają się z królowej oraz robotnic. Zamiast tego, każda samica zakłada tu własne gniazdo. Jako że nie jest ono bronione, taki drewniany hotel dla pszczół jest w pełni bezpieczny.

  • Drapieżne bezkręgowce — przykładem jest chociażby biedronka siedmiokropka, która żywi się mszycami, czerwcami, tarcznikami oraz wełnowcami. Domki dla owadów często zamieszkiwane są również przez złotooki, które żerują na mszycach i roztoczach.

  • Łowiki — niezwykle pożyteczne owady skutecznie ograniczające liczebność wielu gatunków uznawanych za szkodniki. Żywią się one między innymi mrówkami, muchówkami i błonkówkami.

Samodzielna budowa domku dla owadów nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Do tego celu można wykorzystać między innymi drewniane deski, bambusowe rurki, suchą słomę, trzcinę, słomę, mech, trawę, wiklinę, szyszki, cegłę dziurawkę czy doniczkę z nawierconymi w niej otworami. W sieci jest wiele poradników jak to zrobić, jednak nie wszyscy dysponują czasem i odpowiednimi narzędziami, dla takich osób z pomocą przychodzi sklep GardenLove.pl, który specjalizuje się m.in. w domkach dla owadów!

Gdzie powiesić domek dla owadów np. pszczół?

Gdzie powiesić domek dla owadów? Najlepiej, aby domek dla pszczół znalazł się w miejscu osłoniętym od deszczu oraz wiatru. Budka dla pszczół może zostać zawieszona w słonecznym, zacisznym zakątku znajdującym się na południowej lub południowo — wschodniej części działki. Gdzie wieszać domki na owadów? Dobrym miejscem na  domek dla pszczół są przestrzenie pod szeroką rynną, dachem, wiatą, pomiędzy drzewami, w pobliżu rabatek z kwiatami, w sadzie czy we wnętrzu altany. Domek dla murarek może się znaleźć zarówno na ziemi, jak i płocie czy ścianie budynku. Gdzie powiesić domek dla pszczoły murarki? Do jego instalacji z powodzeniem można wykorzystać także słupek, na przykład drewniany. Czy domki dla pszczół można wieszać na balkonie? Tak, pod warunkiem, że w pobliżu znajdują się drzewa, miejski skwer czy ogródki działkowe. Domki dla pszczol będą pełniły wówczas funkcję bezpiecznego schronienia w miejskiej dżungli. Z hotelami dla owadów coraz częściej można się spotkać także w parkach oraz na skwerkach.

You might also like More from author

Leave A Reply