Jak wybrać słupki oświetleniowe do ogrodu?

0

Właściwe oświetlenie ścieżek, podjazdów i chodników w ogrodzie wpływa nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale również na jego wystrój po zmroku. Obie funkcje doskonale wypełniają słupki oświetleniowe. Warto zastanowić się nad ich zastosowaniem, a także właściwym wyborem. Występują one bowiem w wielu odmianach i konfiguracjach.

Czy warto kupić słupki oświetleniowe?

Jak sama nazwa wskazuje, słupki zazwyczaj przyjmują formę podłużnej, dość wąskiej lampy, która emituje światło punktowe. W zależności do wybranego modelu, montuje się ją bezpośrednio w ziemi lub betonowym fundamencie.

Ze względu na rodzaj emitowanego światła, słupków nie zakłada się pojedynczo – zazwyczaj wykorzystywanych jest kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. Warto umieszczać je w niewielkich odległościach. Pozwoli to na równomierne oświetlenie większego obszaru, wyeliminuje także ewentualne złudzenia optyczne i ciemne miejsca, przez które możemy nie zauważyć wystających elementów.

Biorąc pod uwagę to, jak lampa ogrodowa słupek działa, warto wymienić najważniejsze sposoby jej użycia.

  • Oświetlenie ścieżek w ogrodzie – niezależnie od tego, czy ścieżka została wyłożona kamieniami, większymi płytami czy może jest to ziemia – oświetlenie punktowe sprawi, że wieczorny spacer w ogrodzie będzie bezpieczny. Znacząco spada ryzyko potknięcia się o nierówności czy wystające elementy.

  • Oświetlenie całego ogrodu – słupki możemy umieścić we wszystkich kluczowych obszarach ogródka, co nie tylko wpłynie na jego wystrój, ale również zwiększy nasze bezpieczeństwo. Potencjalny złodziej dwa razy się zastanowi, zanim wkroczy na tak oświetlony teren.

  • Oświetlenie podjazdów – oczywiście dla bezpiecznego parkowania. Dzięki temu unikniemy wielu drobnych kolizji, na przykład z ogrodzeniem.

  • Oświetlenie wejścia do domu – to także rozwiązanie zwiększające nasze bezpieczeństwo. Dodatkowe oświetlenie drzwi sprawi również, że trafienie nocą kluczem do zamka nie będzie problemem.

Słupki oświetleniowe – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy zależy nam na oświetleniu dekoracyjnym czy użytkowym, zawsze warto dobierać je po przeanalizowaniu kluczowych parametrów technicznych. Zyskamy w ten sposób pewność, że modna lampa ogrodowa słupek spełni nasze oczekiwania.

  • Sposób montażu. Do wyboru mamy dwa typy produktów. Pierwszy to słupki wbijane w ziemię, najczęściej zakończone ostrym szpikulcem. Lampę możemy wygodnie osadzić w glebie, a w razie potrzeby szybko wyjąć i przenieść w inne miejsce. Do tego dochodzą słupki z podstawami, które przykręca się do betonowego fundamentu. Zapewniają większą stabilność i odporność na silne podmuchy wiatru.

  • Żarówki. W zdecydowanej większości słupki występują wraz z żarówkami LED, które są energooszczędne i wytrzymałe. Co ważne, lampy mogą być wyposażone w jedno, dwa, trzy, a nawet cztery źródła światła. Łatwo więc dobrać je do konkretnego zastosowania. Oczywiście należy zwrócić uwagę także na moc żarówek.

  • Wykonanie. Mowa tu zarówno o samym designie, który powinien pasować do wystroju ogrodu, jak i materiale, z jakiego lampy zostały wykonane. Oświetlenie zewnętrzne powinno być odporne na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego zalecane są modele z aluminium, stali nierdzewnej i poliwęglanu.

Sporą popularnością cieszą się również słupki oświetleniowe z panelem słonecznym, który ładuje się w ciągu dnia. Jest to rozwiązanie bardzo energooszczędne, polecane zwłaszcza do dużych ogrodów. Wybór lamp ogrodowych jest tak szeroki, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

You might also like More from author

Leave A Reply