Współczesny ogród formalny

0

Inspiracje pochodzą czasem z nieoczekiwanych źródeł. Właściciel tego ogrodu, podczas pobytu w Maroko zakochał się w gładkich, kamiennych posadzkach hotelu, w którym mieszkał. Wspomnienie te pragnął przywrócić przekształcając swój stary i niemodny ogród w Burton Bradstock.

Burton Bradstock jest malowniczą wsią leżącą przy jurajskim wybrzeżu hrabstwa Dorset, słynną ze swych zielonych wzgórz i łąk. Właścicielom posesji zależało, aby ich ogród komponował się z okalającą go naturą. Zaangażowali do projektu młodego designera z Exeter, Hugo Bugg’a, który pomysły na nowe aranżacje czerpie z otaczającego krajobrazu – dbając przy tym, aby nowy ogród był dobrze wykonany i odpowiadał oczekiwaniom klienta.

 

Fot. www.hugobugg.com

Charakter ogrodu miał sprzyjać towarzyskim spotkaniom, stąd też projektant postanowił podzielić obszar na kilka geometrycznych części, w których można odnaleźć upragniony spokój bądź wystarczająco dużo przestrzeni do wspólnego biesiadowania. W części jadalnianej swobodnie pomieści się czternaście osób, podczas gdy w miejscu służącym do relaksu, przy nowoczesnym palenisku ogrodowym, może przebywać znacznie większa grupa ludzi.

Ogród został zaaranżowany w modnym obecnie współczesnym stylu formalnym. W nowoczesny design wpisuje się elegancki portugalski wapień, z którego zostało skomponowane podłożen- jego ciepły, jasny kolor idealnie pasuje do elewacji domu. Całość została ożywiona dzięki ciemno-stalowym meblom oraz połyskującym w słońcu murkom z czarnego marmuru. Ciekawym dodatkiem są także ręcznie robione gliniane donice, sprowadzane z Belgii, w których posadzono krzewy hebe.

 

Fot. www.hugobugg.com

Formalny styl tworzą zielone żywopłoty, które sprawiają iż ogród jest atrakcyjny przez cały rok. Z nasadzeń warto wyróżnić niewielkie drzewka liściaste o nazwie świdośliwaAmelanchier , które wczesną wiosną zdobią ogród delikatnym kwiatostanem. Geometrię ogrodu niwelują swobodnie rosnące trawy oraz byliny: jarzmianki, irysy i trybule leśne.

Ciekawy design ogrodu został szybko zauważony. W 2012 roku Hugo Bugg znalazł się wśród finalistów prestiżowego wyróżnienia, jakim jest nagroda przyznawana przez Brytyjskie Towarzystwo Projektantów Ogrodów (SGD).

 

Więcej ogrodowych inspiracji oraz informacji o współczesnych projektach znajdziecie na stronach portalu www.poezja-designu.pl 

You might also like More from author

Leave A Reply