Storczyki dla początkujących

0

Kolorowe, egzotyczne kwiaty storczyków kusząco wyglądają na witrynach kwiaciarni. Coraz częściej można je też spotkać w oknach mieszkań, co oznacza, że nie tylko podziwiamy te kwiaty, ale również z chęcią je uprawiamy. Te zadziwiająco ubarwione rośliny w znacznej większości wywodzą się z lasów tropikalnych, gdzie często żyją na drzewach. Storczyki nie są jednak pasożytami. To epifity, które  korzystają z substancji odżywczych zgromadzonych w zagłębieniach porowatej kory starych drzew. Wilgoć pobierają z powietrza lub w czasie częstych, tropikalnych opadów. Ze względu na konieczność życia w koronach drzew, przystosowały się do wzrostu bez dostępu do bezpośredniego nasłonecznienia. Dbając o storczyki warto pamiętać o warunkach w ich naturalnym środowisku i dostosować sposób pielęgnacji do specyficznych wymagań, jakie mają poszczególne gatunki.

Phalaenopsis – czyli prosta droga do sukcesu
Przygodę ze storczykami najlepiej zacząć od gatunków najłatwiejszych w pielęgnacji, do których należy m.in. Phalaenopsis. Tę roślinę z powodzeniem można uprawiać w każdym mieszkaniu. Trzeba pamiętać jednak o kilku podstawowych zasadach.

Nasłonecznienie i temperatura
Phalaenopsis, najlepiej rośnie w miejscu widnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Może to być np. parapet przy oknie na wschodnią stronę. Storczyk ten dobrze się czuje w temperaturze pokojowej oscylującej wokół 20 stopni C, jednak zimą nie powinien być ustawiany w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera. Jego ogromną zaletą jest brak nadmiernych wymagań co do wilgotności powietrza, ale roślina będzie lepiej wyglądać, jeśli spróbujemy tę wilgotność nieco podnieść.

Podlewanie
Zgrubiałe korzenie storczyka nie tolerują nadmiaru wody, dlatego przy jego podlewaniu należy zachować sporą ostrożność. Dobrym sposobem nawodnienia jest zanurzenie w większym naczyniu z wodą całej doniczki z rośliną, aż do nasady liści. Po kilkunastu minutach donicę wyjmujemy, odsączamy i odstawiamy na stałe miejsce dbając o to, aby w podstawce nie zebrała się woda. Takie podlewanie stosujemy raz na tydzień lub nieco rzadziej. Między jednym i drugim podlewaniem pozwalamy korzeniom storczyka przeschnąć, ponieważ jest to naturalny sposób funkcjonowania rośliny.

Podłoże
Storczyka nie próbujemy przesadzać do ziemi wykorzystywanej przy uprawie tradycyjnych roślin doniczkowych – roślina szybko zmarnieje. Podłoże dla storczyka musi być luźne i przepuszczalne, zapewniające swobodny dostęp powietrza do korzeni. Jego podstawowe  składniki to rozdrobniona kora sosnowa, łupiny orzecha kokosowego, węgiel drzewny, mech, a do drenażu – keramzyt. W sprzedaży można nabyć gotowe mieszanki podłoża, ale co bardziej doświadczeni hodowcy komponują je samodzielnie z uwzględnieniem wymagań konkretnego gatunku storczyka.

Po przekwitnięciu
Po zakończeniu kwitnienia Phalaenopsis potrzebuje kilkutygodniowego okresu spoczynku, najlepiej w pomieszczeniu o temperaturze niższej o kilka stopni i przy rzadszym podlewaniu. Dla tego gatunku nie zaleca się wycinania starych pędów kwiatowych, ponieważ roślina po pewnym czasie wypuszcza z nich nowe pąki. Po okresie spoczynku przenosimy ją z powrotem na poprzednie stanowisko i cierpliwie czekamy na nowe kwiaty.

You might also like More from author

Leave A Reply