Jak wykończyć oczko wodne kamieniem naturalnym?

0

Dla wielu z nas szumiąca delikatnie woda w ogrodzie, to podstawa. Zakładamy sobie oczka wodne, stawy kąpielowe, kaskady, leje i nawet fontanny … nie zawsze jednak wyglądają tak, jak sobie wcześniej to wymarzyliśmy.   Z doświadczenia znam tego kilka powodów: przeciekające dno i znikająca woda, brzydkie wykończenie krawędzi i widoczna folia, błędny dobór roślinności, która po kilku tygodniach umiera. Ale temu wszystkiemu da się zaradzić. Najważniejsze jest poprawne wykonanie. Oto kilka porad dotyczących oczka wodnego wkończonego naturalnym kamieniem.

 

Co robić, a czego nigdy …

Zakładając staw lub oczko wodne, którego brzegi chcemy ozdobić (wykończyć) kamieniem naturalnym, pamiętajmy o kilku najważniejszych rzeczach:

• NIGDY nie może być widoczna folia lub żadne inne materiały użyte do wykonania stawu – oczywiście poza kamieniami i roślinnością. W przeciwnym razie staw nigdy nie będzie wyglądał ładne i naturalnie. Folia pozostawiona na powierzchni bez okrycia szybko zniszczy się pod wpływem promieni słonecznych – zakrywamy ją całkowicie!

• NIGDY nie podążamy za linią brzegu utworzonego stawu/oczka – starajmy się przy układaniu na nim kamieni stworzyć bardziej naturalne kompozycje, nieregularne linie i kształty … inaczej staw będzie wyglądał jak placek, który spadł nagle z Kosmosu.

• ZAWSZE mieszajmy wymiary kamieni układanych na brzegu – w naturze też są wymieszane. Na podstawową warstwę dajmy kamyczki o najmniejszej frakcji i potem dodajny kilka ‘plam’ większych … na samym końcu zróbmy kilka kompozycji z dużych okazów.

 

Oczko wodne z kamiennym brzegiem. Fot. K Bellingham

 

• ZAWSZE kształtujmy dno stawu czy oczka z tak zwaną półką , to najlepszy sposób na ukrycie folii. Półka jest też świetnym miejscem na sadzenie roślin wodnych.

• ZAWSZE starajmy się kształtować łagodne brzegi stawu. Na stromej powierzchni bardzo trudno układa się kamienie i wygląda to bardzo nienaturalnie.

• Zakładając staw czy oczko wodne NIGDY nie podglądajmy jak robi to sąsiad – ZAWSZE podglądajmy naturę!  

 

Jakie kamienie …

Do wykończenie oczka wodnego lub stawu można użyć zarówno kamienia łupanego (im bardziej płaskie kamienie, tym łatwiej się je układa), jak i otoczaków o różnej wielkości. Mogą to być tzw. kamienie polne (tłuczone lub nie), które ze względu na kolorystykę i pochodzenie będą wyglądały w ogrodach naszego kraju najbardziej naturalnie. Mogą to być również łupki oraz piaskowce – szczególnie dla oczek powstających na południu kraju czyli w miejscu ich naturalnego występowania.

Pamiętajmy tylko, iż po wyborze rodzaju i kształtu kamienia powinniśmy już nie mieszać tego materiału z innym, gdyż stworzymy prawdziwie kiczowatą kompozycję … do drobno pokruszonego łupka nie dodajemy już granitowych kamieni polnych, a do łupanych głazów nie podrzucamy kawałków piaskowca.

 

Oczko wodne z kamiennym brzegiem. Fot. K Bellingham

 

Tak jak widać na zdjęciach, mieszamy wielkości (frakcje) kamieni tego samego rodzaju i kształtu (tłuczone, łupane, naturalne otoczaki) tak, aby stworzyć prawdziwie piękny, naturalny brzeg stawu. Złota zasada jest taka, że na tyłach oczka/stawu możemy umieścić większe kamienie, pomiędzy którymi posadzi się większą roślinność, a im bliżej do samej wody kamienie zmniejszają się, aby w wodzie był już tylko żwir lub kliniec. Układanie kamieni wokół oczka to bardzo ważne zadanie, nie spieszmy się … pomyślmy o ogrodnikach z Japonii czy Chin, którzy nad ułożeniem każdego kamienia zastanawiają się czasami godzinami.

 

Jaka folia …

Najlepsza, jaka tylko może być. Folia – a właściwie geomembrana, jest najważniejszą częścią oczka wodnego czy stawu, jeśli będzie kiepskiej jakości lub dziurawa, to po wypełnieniu zbiornika wodą będziemy mieli ogrome problemy. Polecamy solidną geomembranę EPDM firmy Firestone lub Carlisle, które dostępne są w naszym kraju w specjalistycznych sklepach (nie centrach ogrodniczych czy szkółkach).

 

Jaki filtr …

Filtr w oczku czy stawie nie jest konieczny, jednak jeśli chcemy mieć w nim czystą wodę lub ryby – to jak najbardziej wskazane jest jego zamontowanie. Kupujemy filtr wody w zestawie z filtrem UV, który bardzo skutecznie hamuje wzrost alg.

 

Jaka roślinność w płytkiej wodzie …

Na tak zwanej półce stawu ustawiamy duże donice (specjalnie przeznaczone do sadzenia roślin wodnych) obsadzone roślinnością, która naturalnie lubi rosnąć na obrzeżach słodkich zbiorników wodnych. Starajmy się sadzić je w jak największych donicach, gdyż rośliny te spędzą w nich wiele lat. Roślinność wodną można także sadzić w podłożu w workach jutowych.

Donice po ustawieniu w wodzie (na półce) przykrywamy małymi kamieniami (żwirem, klińcem) tak, aby widoczne były tylko rośliny – nie jest to tylko ładne, ale i praktyczne wyjście – gdyż tak zabazpieczone rośliny nie będą wkopywane przez ryby w stawach zarybionych.

 

Oczko wodne z kamiennym brzegiem. Fot. K Bellingham

To oczko powstało kilka lat po założeniu ogrodu, ale jest do niego doskonale dopasowane pod względem stylu, wielkości i doboru materiału. 

 

Polecamy: Łączeń baldaszkowy (Butomus umbellatus), Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata), Jaskier wielki (Ranunculus lingua), Pontederia sercolistna (Pontederia cordata) i Kosaciec gładki (Iris laevigata).

 

Jaka roślinność wokół stawu …

W najbliższym sąsiedztwie stawu czy oczka wodnego starajmy się sadzić rośliny, które lubią wilgotną glebę i wizualnie pasują do niego. Ich wielkość będzie oczywiście uzależniona od wielkości zbiornika wodnego, oto kilka propozycji (z zaznaczonymi wysokościami):

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – niska bylina, zadarniająca

Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) – niska bylina, zadarniająca

Miodunka wąskolistna (Pulmonaria angustifolia) – niska bylina, zadarniająca

Funkia (Hosta) – średnia bylina, większość odmian

Pełnik europejski (Trollius europaeus) – średnia bylina

Pierwiosnek (Prymula) – średnia bylina, większość gatunków

Tawułka (Astilbe) – średnia bylina,  odmiana ‘Venus’

Kosaciec syberyjski (Iris sybirica) – średnia bylina

Pluskwica prosta (Cimicifuga simplex) – wysoka bylina

Rdest wężownik odm. ‘Superba’ (Polygonum bistorta) – wysoka bylina

Turzyca zwisła (Carex pendula) – wysoka trawa ozdobna

Języczka przewalskiego (Ligularia przewalskii) – bardzo wysoka bylina

Rodgersja stopowcolistna (Rodgersia podophylla) – bardzo wysoka bylina

Dereń rozłogowy odm. ‘Flaviramea’ (Cornus stolonifera) – krzew (bardzo ozdobny zimą)

Dereń biały odm. ‘Sibirica’ (Cornus alba) – krzew (bardzo ozdobny zimą)

 

Oczko wodne z kamiennym brzegiem. Fot. K Bellingham

Oczko wodne z kamiennym brzegiem w stylu orientalnym. 

 

Więcej ciekawych przykładów oczek wodnych i stawów z kamiennym brzegiem oraz kaskad – w naszej GALERII DNIA, zapszamy!

You might also like More from author

Leave A Reply