Zimowy ogród w Anglesey Abbey

0

Pośród płaskich krajobrazów hrabstwa Cambridgeshire znajduje się jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych angielskich ogrodów –  Anglesey Abbey.  Wokół starego domostwa ciągną się szerokie aleje, kolorowe rabaty i soczyste trawniki. Popularność tego miejsca jednak osiąga szczytu w styczniu, lutym i marcu, kiedy to można odwiedzić jednen z najpiękniejszych ogrodów zimowych na świecie czyli tak zwany The Winter Walk w Anglesey Abbey. 

 

The Winter Walk w Anglesey Abbey. Fot. K Bellingham

 Wierzba Salix alba var. vitellina podsadzona przebiśniegami i mahonią.

 

Część ogrodu zwana The Winter Walk została otwarta całkiem niedawno, w roku 1996 dla upamiętnienia 100-letniej rocznicy urodzin pierwszego Lorda Fairhaven – właściciela posiadłości Anglesey Abbey.  Napiękniej jest tu od późnej jesieni do wczesnej wiosny – miejsce to aż płonie od kolorowych pędów sprytnie dobranych roślin ozdobnych właśnie zimą.

 

Jak sama nazwa wskazuje ogród zorganizowany jest wzdłuż długiej ścieżki, która wije się leniwie pomiędzy dużymi rabtami mieszanymi. Rabaty obsadzone są drzewami, krzewami, bylinami, trawami i cebulkami. Obok wielu ciekawych odmian dereni (również słynna i dobrze rosnąca w Polsce odmiana Cornus sanguinea 'Midwinter Fire’) oraz złotawych wierzb Salix alba var. vitellina rosną tu purpurowe odmiany mahonii, kolorowe ciemierniki oraz kwitnące w różnych okresach zimy i wiosny rośliny cebulowe.

 

The Winter Walk w Anglesey Abbey. Fot. K Bellingham

 Wśród różnych gatunków zimozielonych mahonii w Anglesey Abby można zobaczyć Mahonia x media ‘Lionel Fortescue’, M. x media ‘Winter Sun’ oraz nisko rosnącą M. aquifolium ‘Apollo’.

 

Miejsce to świetnie pokazuje, jak pięknie może wyglądać ogród zimą. Naprawdę warto odwiedzić je chociaż raz w życiu z ołówkiem i notesikiem – może nie wszystkie rośliny zdobiące zimowy ogród w Anglesey Abbey będą czuły  się dobrze w naszym klimacie, ale większość możemy uprawiać bez problemu.

Anglesey Abbey słynie także z przepięknej kolekcji przebiśniegów, które w całkowitym rozkwicie można oglądać do połowy marca. Więcej informacji na temat dojazdu, biletów i otwarcia ogrodu znajdziecie TUTAJ.

 

Więcej zdjęć z tego kolorowego zimowego ogrodu znajdziecie w naszej GALERII DNIA.

You might also like More from author

Leave A Reply