W towarzystwie drzew

0

Arboretum Wirty to najstarszy w Polsce Leśny Ogród Dendrologiczny –  miejsce piękne i ciekawe przez cały rok. Wiosną kwitną tu dziesiątki drzew oraz krzewów, a jesienią roślinność przebarwia się na intensywne kolory złota, palonej cegły i pomarańczy. Ogród położony jest nad brzegiem Jeziora Borzechowskiego w gminie Zblewo, Powiat starogardzki, Województwo pomorskie.

Pierwsze drzewa w Arboretum Wirty posadził tu w latach 1875-1880 nadleśniczy Nadleśnictwa Wirty, Adam Putrich. Następnie kolekcję poszerzono o drzewa egzotyczne i alpinarium. Pod koniec lat 80-tych XX wieku zmodernizowano techniczne zaplecze arboretum. Składa się teraz ono z gospodarczej wyłuszczarni szyszek, klimatyzowanych komór chłodniczych do przechowywania nasion, magazynu szyszek, punktu sprzedaży sadzonek oraz szklarni. Wirty przeżywają dziś drugą młodość. Świadczy o tym nie tylko rozbudowa arboretum, ale przede wszystkim coraz większy ruch turystyczny.

 

Arboertum Wirty jesienią. Fot. K Bellingham

 

Arboretum Wirty zaprasza odwiedzających codzennie od 08.00 do zmierzchu. Na miejscu można nabyć widokówki oraz książki opisujące historię tego ciekawego ogrodu, a także sadzonki drzew i krzewów ozdobnych  w bardzo przystępnej cenie. Arboretum dysponuje wygodnym parkingiem, barem serwującym dania gorące i toaletami. Więcej inforamcji na temat dojazdu TUTAJ.

 

Więcej zdjęć z jesiennego Arboretum Wirty w naszej GALERII DNIA.

 

You might also like More from author

Leave A Reply