Urocze pierwiosnki

0

Wielokolorowe, delikatne, trochę wymagające ale urocze pierwiosnki należą do najbardziej popularnych roślin ogrodowych. Często również spotykamy je na domowych parapetach – szczególnie pod koniec zimy i na wiosnę. Pierwiosnki doniczkowe są wtedy łatwo dostępne w kwiaciarniach i supermarketach.

Dzikie pierwiosnki zasiedlają głównie półkulę północną, w tym także Europę. Wiele gatunków spośród około 400 odkrytych i zbadanych pochodzi z rejonów górskich, co warunkuje stosunkowo duże wymagania pierwiosnków co do wilgotności gleby w całym okresie wegetacyjnym, a jednocześnie wpływa na sporą tolerancję tych roślin w stosunku do wiosennych chłodów.

Pierwiosnki dobrze rosną na stanowiskach półcienistych. Wiosną tolerują słońce bez problemu, ale już latem, przy wysokich temperaturach nadmiar słońca zwykle im szkodzi. Dla obfitego kwitnienia  potrzebują żyznej i przepuszczalnej gleby, z dużym dodatkiem kompostu. Warunkiem utrzymania większości pierwiosnków w dobrej kondycji jest stale wilgotne podłoże, na co trzeba zwrócić baczną uwagę szczególnie w upalne lato. Sprawdzone odmiany ogrodowe bez problemu zimują w naszym klimacie, ale niektóre gatunki pierwiosnków, szczególnie te zakupione w kwiaciarniach nie są w stanie przetrwać typowej polskiej zimy i należy traktować je jak rośliny sezonowe.

Do najczęściej spotykanych pierwiosnków w ogrodach należy Primula juliae – pierwiosnek gruziński. Jest to drobna, dorastająca do 10 cm roślina o różowofioletowych kwiatach z żółtym środkiem. Kwitnie bardzo wcześnie, bo od marca do maja. Jak na pierwiosnka jest stosunkowo mało wymagająca, dlatego polecana jest szczególnie dla początkujących ogrodników. Dość szybko rozrasta się w duże kępy, które po kwitnieniu można wykopać i podzielić, uzyskując w ten sposób nowe rośliny. Pierwiosnek gruziński jest w pełni mrozoodporny.

Jeśli w kwietniu widzimy w ogrodzie bujne grupy różnokolorowych, dorastających do około 20 cm pierwiosnków to najprawdopodobniej są to mieszańce pierwiosnka wyniosłego – Primula eliator. Pierwiosnki z tej grupy dobrze przystosowały się do warunków ogrodowych. Rozsiewają się samoistnie, a nowe siewki zakwitają w zaskakujących kolorach. Najdorodniejsze rośliny uzyskamy na stanowiskach półcienistych i wilgotnych.

Spośród mieszańców pierwiosnka wyniosłego hodowcom udało się wyselekcjonować rośliny o przepięknych kwiatach z charakterystycznymi żółtymi obwódkami na płatkach. Grupa mieszańców o takiej charakterystyce nosi nazwę Gold Lace, a przynależące do niej odmiany są bardzo poszukiwane przez wielbicieli pierwiosnków.

Pierwiosnek ząbkowany –Primula denticulata,  zwraca uwagę ciekawymi kwiatostanami w kształcie regularnej kuli wyrastającej z dość długiego pędu. W stanie dzikim występuje w Afganistanie i Yunanie, na wysokości powyżej 2000m. Dorasta do 40 cm. Zakwita zwykle w kwietniu. W sprzedaży dostępne są odmiany kwitnące na biało, różowo i fioletowo. Rozrośnięta roślina wygląda przepięknie, ale utrzymanie jej w ogrodzie wymaga staranności. Na zimę warto zabezpieczyć tego pierwiosnka warstwą ściółki.

Pierwiosnek łyszczak – Primula auricula i jego mieszańce (m.in. Pierwiosnek omszony – Primula pubescens) to przepiękne, ale wymagające rośliny dla koneserów. Dzikie pierwowzory odmian uprawnych spotykane są w rejonach górskich, w Alpach, Apeninach i Tatrach na wapiennych skałach. Rośliny mają owalne mięsiste liście i kwiaty pokryte delikatnym nalotem, przypominającym szron. Kolorystyka poszczególnych odmian obejmuje pełną paletę barw, w tym również kolor zielony.

You might also like More from author

Leave A Reply