Tulipanowiec amerykański w ogrodzie

0

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) to monumentalne drzewo pochodzące ze wschodniej części Ameryki Północnej o klimacie umiarkowanym. W swojej ojczyźnie osiąga nawet 50 m. W Europie, do której został sprowadzony, dorasta do 40 m, co i tak czyni z niego drzewo nadające się jedynie do rozległych parków. Tulipanowiec dobrze rozwija się na glebach żyznych i przepuszczalnych, rośnie dość szybko, zakwita jednak dopiero po dwudziestu latach. Drzewo to ma niezwykle dekoracyjne kwiaty, w kolorze żółto-pomarańczowym, kształtem przypominające sześciopłatkowe tulipany. Tulipanowiec kwitnie w końcu czerwca. Jego liście, w których kształcie również można dopatrzeć się kwiatu tulipana,  jesienią przebarwiają się na złocisty kolor.

Tulipanowiec ma głęboki system korzeniowy, dzięki czemu bez problemu sięga do pokładów wody gruntowej. Wymaga stanowiska słonecznego przez cały okres życia (żyje nawet 400 lat, a jego pnie osiągają do 2 m średnicy). W czasie zimy jest w stanie znieść krótkotrwały okres mrozów nawet do -30 stopni C.

W swojej ojczyźnie dziko rosnące tulipanowce dostarczają świetnego drewna do produkcji mebli i stolarki wewnętrznej. W Europie  są to drzewa uprawiane głównie ze względu na swoją wyjątkową dekoracyjność w czasie kwitnienia oraz jesienią, po przebarwieniu liści. Spotykamy je w starych parkach i rozległych ogrodach.

tulipanowiec

You might also like More from author

Leave A Reply