Naparstnicę warto zaprosić do ogrodu

0

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea), to przepiękna roślina ozdobna, a jej obecności w ogrodzie nie da się nie zauważyć. Jej wyniosłe, nawet półtorametrowe, strzeliste kwiatostany najlepiej komponują się na rozległych, naturalnych rabatach.

Naparstnica purpurowa – zastosowanie w ogrodzie

Świetnie pasuje do wiejskich ogrodów, dobrze wygląda też w romantycznych, jednobarwnych nasadzeniach w odcieniach różu lub białych. Kwitnie od początku czerwca i stanowi świetne towarzystwo dla czosnków ozdobnych, piwonii, kosaćców, łubinów, czy wysokich traw.

 

Naparstnica purpurowa


Naparstnica purpurowa – stanowisko i pielęgnacja

Naparstnica lubi stanowiska dość wilgotne, ale przepuszczalne. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, ale zadowoli się tez przeciętną ziemią ogrodową. Możemy sadzić ją w pełnym słońcu i w półcieniu. Jest to roślina dwuletnia, czyli kwitnie w drugim roku po posadzeniu. Nasiona wysiewamy w czerwcu na rozsadniku. Młode rośliny warto przepikować i we wrześniu wysadzić na miejsca stałe. Na dobrych glebach dla naparstnicy trzeba zarezerwować sporo przestrzeni – rozeta liści może zająć powierzchnię o średnicy 50 cm. Roślina nie należy do słabowitych i dość skutecznie konkuruje z sąsiednimi nasadzeniami. Wytwarza liczne nasiona, które same się wysiewają, a młode siewki w efekcie gęsto porastają stanowisko wokół macierzystej rośliny. Bywa to trochę uciążliwe, ale z drugiej strony dostarcza nam nowych sadzonek, które możemy bez wysiłku przenieść w inną część ogrodu. Samoistnemu rozsiewaniu nasion możemy łatwo zapobiec poprzez wycięcie zasychającego kwiatostanu na koniec kwitnienia.

Naparstnica ma i tę zaletę, że skutecznie wabi owady, które pracowicie uwijają się wokół jej dorodnych kwiatów, napełniając ogród przyjemnym brzęczeniem.

Typowe kolory kwiatów dla gatunku to różowy i rzadziej biały. W sprzedaży są też odmiany w pastelowych odcieniach ze zróżnicowanym wzorem ciemnych plamek. Wybór odcieni jest spory, od czystej bieli, poprzez kremowy, jasno i ciemnoróżowy aż do purpury.

 

Naparstnica purpurowa

 

Naparstnica jest chętnie sadzona w wiejskich ogrodach angielskich i chyba jest obecnie rośliną modną, bo na prestiżowej wystawie Chelsea Flower Show znajdujemy ją w wielu aranżacjach, a szkółkarze prezentują zwykle sporo ciekawych odmian.

You might also like More from author

Leave A Reply