LONDYN – HYDE PARK i okolice

1

Hyde Park to 142 ha zieleni w samym sercu wielkiego miasta – ponad 4000 drzew, jezioro, łaki, ogrody ozdobne, fontanny i ścieżki do jazdy konnej …

Wybierając się na wycieczkę do Hyde Parku warto najpierw zapoznać się z mapą, ponieważ jest to bardzo duże i prawdziwie unikalne miejsce.

Hyde Park kiedyś był częścią rozległych włości należących do mnichów z klasztoru przy Westminster Abbey . Podczas reformacji w 1536 ziemie te zostały im odebrane i włączone do skarbu korony. Król Henryk VIII uwielbiał tu polować na jelenie, a kolejni królowie spędzali czas na przechadzkach, jeździe konno i zabawach wśród zieleni. Dzisiaj Hyde Park jest ulubionym miejscem odpoczynku i rekreacji mieszkanców Londynu.

 Kliknij tutaj aby otworzyć szczegółową mapę Hyde Parku.

Trasę spaceru po Hyde Parku i okolicy, którą tutaj proponuję odbyłam wiele razy i zawsze sprawiała mi ona wielką przyjemność. Oto trasa:

• Rozpoczyna się ją ze stacji metra HYDE PARK CORNER wchodząc do parku przez wspaniale zdobioną Bramę Królowej Elżbiety. Jeżeli nie macie w rękach wydrukowanej mapy to tutaj znajdziecie plansze przedstawiające duże mapy parku. Należy kierować się w kierunku zachodnim ku różanemu ogrodowi (Rose Garden). Rosną tu cudownie pachnące odmiany róż herbacianych, parkowych, starych odmian angielskich oraz pnących. Warto przysiąść na jednej z ławeczek i wsłuchać się w szum wody dochodzący z usytuowanej centralnie fontanny, świetne miejsce na odpoczynek po podróży poprzez Londyn. Z Rose Garden przechodzi się do The Holocaust Memorial Gardens. Jest to prawdziwie ogrodowa część Hyde Parku: świetnie obsadzone rabaty bylinowe i mieszane pełne kolorowych motyli, ogromne klomby z roślin jednorocznych, pergole porośnięte pnacą roślinnością. Wszystko otoczone ogromnymi połaciami zielonej darni –to tak zwane Nannies Lawn.

• Następnie idziemy śćieżką w stronę jeziora The Serpentine. Jeszcze jednak do niego nie dochodząć, w okolicach Dell Bridge, jest bardzo urocze miejsce pełne wiewiórek i wodnego ptactwa – wszystkie zwierzęta chętnie jedzą tu z rąk turystów i wcale nie są płochliwe. Ta część parku przypomina zacieniony ogród leśno – wodny.

• Idziemy ścieżką w stronę górnego prawego rogu jeziora. Na samym jego brzegu znajduje się świetna kawiarna The Serpentine Bar & Kitchen, w której można napić się pysznej kawy i zjeść kawałek prawdziwie angielskiego ciasta. Serwują tu również dania gorące – uwielbiam to miejsce i zaglądam tu zawsze podczas spacerów po Hyde Parku. Z okien rozpościera się widok na całe jezioro i dużą część parku. Można usiąść wewnątrz, na tarasie przy stoliku lub w wygodnym leżaku. Jest tu WC.

• Dalej spacerujemy północnym brzegiem The Serpentine w kierunku zchodnim. Przechodzimy obok uroczych domków dla łódek, wielu wielu stylowych ławeczek i nowoczesnego sklepiku z pamiątkami. Z Serpentine Road kierujemy się na Serpentine Bridge, przechodzimy mostem na południową część jeziora. Przechodzimy następnie przez drogę i wchodzimy do Kensington Gardens w okolicy Temple Gate.

• Kierujemy się w stronę zachodnio-południową do The Albert Memorial. Można tam dotrzeć przeróżnymi alejkami i malowniczymi ścieżkami.

• The Albert Memorial to świetny przykład architektury z epoki Wiktoriańskiej. Wzniesiony przez Królową Wiktorię ku pamięci ukochanego męża Alberta złocony, bogato rzeźbiony i zdobiony pomnik robi na zwiedzajacych ogromne wrażenie. Podświetlony nocnymi lampami wygląda szczególnie imponująco. Zaraz obok jest Royal Albert Hall – okrągła sala koncertowa, gdzie każdego roku odbywają się słynne Last Night of the Proms.

• Proponuję kierować się z powrotem do Temple Gate aby przejść na drugą stronę jezdni i ponownie wejść na teren Hyde Park’u – ale na południowy brzeg The Serpentine. Idąc ścieżką szybko dochodzimy do nowoczesnej fontanny zbudowanej ku pamięci Księżnej Diany czyli Princess of Wales Memorial Fountain. Jest to naprawdę świetne miejsce, można pochodzić boso po spokojnie płynącej kamiennymi korytami wodzie lub posiedzieć i odpocząć na brzegu fontanny. Zawsze pełno tu radosnych dzieci i dobrze bawiących się dorosłych.

• Z fontanny idziemy śćieżką wzdłuż południowego brzegu The Serpentine w kierunku wschodnim. Dochodzimy do herbaciarni Lido, która była otwarta ponad 100 lat temu aby służyć plażującycm tu i kąpiącym się mieszkańcom stolicy. Można pokrzepić się w Lido filiżanką dobrej herbaty i dalej udać się spacerkiem w kierunku południowym. Po jakimś czasie dojdziemy z powrotem do Rose Garden i Bramy Królwej Elżbiety, następnie stacji metra HYDE PARK CORNER.

You might also like More from author

1 Comment

  1. AlicjaZuzanna says

    Ten zakątek wiewiórek to jedno z moich ulubionych miejsc w Londynie. Jest Pani chyba jedyną osobą, u której przeczytałam o tym. A myślałam, że tylko ja i mój mąż zwracamy uwagę na oswojone wiewiórki (mieszkańców rozumiem, w końcu to szkodniki, ale skoro już są, to stanowią niemałą atrakcję turystyczną).

Leave A Reply