Levens Hall – jedne z najstarszych topiar na świecie

0

Dla miłośników topiar ogród w LEVENS HALL jest prawdziwą Mekką. Położona w pięknym Lake District posiadłość jest pełna bukszpanów i cisów przypominających ślimaki, stożki, kule i kuleczki, ptaki, owady i nawet koronę królewską. Odwiedzający ten ogród często są w szoku od ilości otaczających ich „zielonych stworów” – pełni podziwu kręcą się w całkowitym obłędzie.

 

Topiary w Levens Hall.

 

Chociaż przyjmuje się, że ten styl ogrodu pochodzi z Holandii, to topiary w Levens są finezyjnym pomysłem francuskiego projektanta Guillaume Beaumont’a. Beaumont, uczeń samego le Notre, któremu zawdzięczamy ogrody Wersalu, jako młody projektant zastał zatrudniony przez właściciela posiadłości – Pułkownika James’a Grahme. Pierwsze krzewy zostały posadzone już w latach 1690-tych!

 

Topiary w Levens Hall.

 

Kolejni właściciele Levens Hall byli oddani swoim pięknym ogrodom i przez wieki wraz z licznymi ogrodnikami pielęgnowali kształty oraz żywotność topiar. Córka Pułkownika – Katarzyna, Księżna Suffolk i Berkshire, osobiście zadbała o to, aby tak modne w XVIII wieku wpływy Lancelot’a Brown’a tu nie dotarły. Levens jest jednym z nielicznych ogrodów, w którym czas zatrzymał się kilkaset lat temu. Panująca tu atmosfera pozwala całkowicie zapomnieć się i przenieść do czasów, kiedy mężczyźni nosili przypudrowane peruki oraz obcisłe pończochy z kokardami.

ZOBACZ jeszcze więcej zdjęć!

You might also like More from author

Leave A Reply