Kolorowe mieczyki na zakończenie lata

0

Mieczyki (Gladiolus), uprawiane od lat kwiaty ogrodowe i cięte nie tracą na popularności. Mimo zmieniających się trendów i pomysłów na ogród, te rośliny mają wciąż coś do zaoferowania i bez trudu konkurują z rynkowymi nowościami. Może również i dlatego, że same do tych nowości bywają zaliczane – gdy hodowcy wypuszczają do sprzedaży coraz piękniejsze odmiany, o nietypowych barwach, albo z wielokolorowymi kwiatami lub z fantazyjnie karbowanymi płatkami.

Sklep Na Ogrodowej

Mieczyki to z pewnością kwiaty dla osób lubiących rabaty duże i efektowne, gdzie można pozwolić sobie na tworzenie sporych grup roślinnych. Wtedy te dorodne kwiaty prezentują się najlepiej i, w zależności od gustu ogrodnika, przyciągają wzrok mocnymi, nasyconymi kolorami, albo ogromną paletą barw pastelowych.

 

 

Kwiaty mieczyków pojawiają się na rabatach zazwyczaj w sierpniu i wrześniu, a ich gotowość do kwitnienia zależy od momentu, kiedy posadziliśmy bulwy – które warto sadzić w kilku terminach – dla przedłużenia obecności mieczyków w ogrodzie. Kłosowe kwiatostany osiągają od 60 cm wysokości w przypadku filigranowych mieczyków botanicznych i miniaturowych, do około 120 – 150 cm u mieczyków wielkokwiatowych. Wielkość kwiatostanów zależy w pewnym stopniu od wielkości bulwy, ale bardzo liczy się również jakość podłoża – czym więcej składników odżywczych – tym bardziej dorodne rośliny.

Mieczyki to także cenione, niezbyt kapryśne i jednocześnie tanie kwiaty cięte. Świeżo ścięte kwiatostany z jednym lub dwoma wybarwionymi pąkami sukcesywnie rozwiną wszystkie kwiaty i będą ładnie wyglądać przez ponad tydzień. Wstawiamy je do solidnego, ciężkiego wazonu i staramy się codziennie wymieniać wodę.

O zasadach sadzenia i pielęgnacji mieczyków przeczytaj tutaj.

You might also like More from author

Leave A Reply