Czy wszystkie cebulki są cebulkami?

0

Potocznie używane określenie „cebulki kwiatowe” odnosi się często do kilku rodzajów roślin gromadzących na okres zimowy w różnych organach podziemnych substancje zapasowe. Substancje te niezbędne są do przetrwania rośliny poza okresem wegetacyjnym i jednocześnie umożliwiają jej szybki wzrost nawet w trudnych warunkach (np. w okresie chłodów wiosennych). W naszych ogrodach sadzimy najczęściej następujące rodzaje tego typu roślin:

Sklep Na Ogrodowej

CEBULE

Podstawowa grupa to faktyczne cebule, które gromadzą substancje zapasowe w mięsistych łuskach. Najpopularniejsze cebule to tulipany, narcyzy, hiacynty, lilie i czosnki ozdobne. Cebule zbudowane są z mięsistych łusek ze składnikami odżywczymi, które otaczają znajdujący się w środku pąk kwiatowy i pąki liściowe.

Cebula

Cebula tulipana w przekroju

W dolnej części posiadają piętkę, z której wyrastają korzenie. Niektóre cebule okryte są na zewnątrz cienką warstwę ochronną zwaną tuniką (np. tulipany). Inne nie mają żadnego zabezpieczenia (np. lilie), przez co są bardziej wrażliwe na przesuszenie.

Ciekawe odmiany kwiatów cebulowych kupisz tutaj: cebule-kwiatowe.pl

 

BULWY Bulwa

Bulwy nie posiadają piętki, z której wyrastają korzenie. Zaczątki korzeni i pąków liściowych rozmieszczone są na całej powierzchni bulwy. Przykładem bulwy jest anemon (zawilec).

Bulwa pędowa BULWY PĘDOWE

Bulwy pędowe posiadają rośliny, które gromadzą substancje zapasowe w dolnej części głównego pędu. Po przecięciu bulwy pędowej nie zaobserwujemy pierścieni, tak jak w przypadku cebul. Pąki i liście rozwijają się ze stożków wzrostu. Wśród roślin ozdobnych przedstawicielami bulw pędowych są mieczyki i krokusy.

KORZENIE BULWIASTE Korzenie bulwiaste

W tym przypadku substancje zapasowe magazynowane są w rozrośniętej tkance korzenia. Stożki wzrostu początkujące rozwój pędów znajdują się w górnej części korzeni, dlatego przy dzieleniu roślin należy zadbać o ich zachowanie. Najpopularniejsza roślina posiadająca korzeń bulwiasty to dalia.

You might also like More from author

Leave A Reply