Hortensja drzewiasta – burza śnieżnobiałych kwiatów

0

Ogromne, śnieżnobiałe, kuliste kwiatostany to niewątpliwy atut hortensji drzewiastej (Hydrangea arborescens). Mimo sugestywnej nazwy hortensje te nie mają pokroju drzew. Są to spore krzewy (do koło 1,5 m) o dość wiotkich pędach, które uginają się pod ciężarem wyjątkowo dużych, kulistych kwiatów. Podstawowe odmiany, w tym dobrze znana ‘Annabelle’ kwitną na biało. Jednak są już nowości, jak np. ‚Invincibelle’, które zakwitają w delikatnym, różowym kolorze. Hortensje drzewiaste to rośliny znakomicie nadające się do naszego klimatu. W zimie nie przemarzają, a na dodatek pąki kwiatowe tworzą na pędach tegorocznych. 

Stanowisko dla hortensji drzewiastej

Te hortensje  lubią stanowiska półcieniste i wilgotne, w całkowitym cieniu nie kwitną zbyt obficie. Natomiast w pełnym słońcu, przy wysokich temperaturach rośliny mogą więdnąć – szczególnie w okresach suszy. Hortensje drzewiaste nie muszą już mieć tak bardzo zasobnej gleby, jak ogrodowe. Zadowolą się glebą przepuszczalną, umiarkowanie żyzną. W czasie kwitnienia warto im zapewnić podpory, bo po deszczu lub w czasie wietrznej pogody ich ciężkie kwiatostany łatwo się pokładają. Kuliste kwiaty, które osiągają ponad 20 cm średnicy, rozwijają się w lipcu i w sierpniu, a we wrześniu stopniowo zasychają, nie tracąc pokroju. Dalej są dekoracyjne i można je zostawić na zimę dla urozmaicenia ogrodowego krajobrazu.

Cięcie hortensji drzewiastej

Krzewy przycinamy zwykle w końcu zimy, usuwając chore i niekształtne pędy i skracając o połowę lub jedną trzecią pozostałe – co pomaga uzyskać zwarty pokrój. Cięcia hortensji drzewiastej nie można zanadto opóźniać, ponieważ krzewy cięte po rozpoczęciu wegetacji obficie ‘płaczą’, co osłabia roślinę. Przy stosowaniu tego zabiegu nie musimy być już tak ostrożni, jak w przpadku hortensji ogrodowej, która tworzy pąki kwiatowe na zeszłorocznych pędach. Pąki kwiatowe hortensji drzewiastej powstają na tegorocznych pędach i nawet, jeśli dokonamy radykalnego cięcia, roślina i tak zakwitnie.

Rozmnażanie hortensji drzewiastej

W pzypadku tego gatunku dość łatwo pozyskać nowe rośliny. Hortensja drzewiata wytwarza wokół rośliny matecznej odrosty. Młode pędy wraz z korzeniami wykopujemy jesienią lub wiosną następnego roku i przenosimy na nowe stanowisko. W ten sposób, z jednego krzewu kupionego w szkółce, w ciągu kilku lat możemy pozyskać nawet kilkanaście roślin.

You might also like More from author

Leave A Reply