Piękny żywopłot przez cały rok

0

Jednym z elementów, na który decydują się często właściciele większych ogrodów, jest żywopłot. Jego główne zadanie to oddzielenie nas od świata zewnętrznego oraz stworzenie prywatnej przestrzeni. Równocześnie jednak ma tłumić hałas, a w dodatku pełni również pewne funkcje ozdobne. Niestety, jeśli właściwie o niego nie zadbamy, to z czasem przestanie się prezentować dobrze. Dlatego właśnie tak ważna będzie odpowiednia pielęgnacja żywopłotu, a uzależniona jest ona przede wszystkim od rodzaju żywopłotu.

Żywopłot z roślin liściastych

Piękne, sezonowo zmienne żywopłoty możemy uzyskać z roślin liściastych. Do nasadzeń wybieramy krzewy lub drzewa, które dobrze reagują na przycinanie – najczęściej ligustry, głogi, dzikie śliwy, buki lub graby. Dla obniżenia kosztów najlepiej zdecydowac się na sadzenie roślin z odkrytym korzeniem, które dostępne są w szkółkach jesienią w okolicy października, a więc w momencie gdy opadną już liście. Ewentualnie możemy dokonać tego jeszcze wczesną wiosną, jednak zanim rozwiną się pąki. Jedynie buki oraz głogi lepiej już posadzić wiosną. W każdym przypadku warto wcześniej przygotować ziemię. Najlepiej wzbogacić ją dobrej jakości kompostem bądź torfem.

Niezmiernie ważny jest sam sposób sadzenia żywopłotu. Jeśli rośliny rozmieszczamy w odstępie mniejszym niż pięćdziesiąt centymetrów, zamiast poszczególnych dołków, znacznie lepiej wykopać jeden rów. Dzięki temu nasz żywopłot szybciej urośnie, a przy tym będzie mocniej ukorzeniony. W momencie, gdy chcemy szczelnie oddzielić się od świata zewnętrznego, to możemy umieścić rośliny w dwóch rzędach, naprzemiennie. Posadzenie jest oczywiście pierwszym etapem naszej drogi, jednak główna pielęgnacja zaczyna się dopiero później. Musimy bowiem zadbać o regularne strzyżenie. Tutaj pomocne będą specjalistyczne nożyce do żywopłotu, które znacznie ułatwią nam zadanie. Warto zapatrzyć się więc w profesjonalny sprzęt. Nożyce do żywopłotu znajdziemy między innymi w ofercie renomowanej firmy Husqvarna.

Jak przycinać żywopłot liściasty?

Dość istotne będzie pierwsze przycinanie żywopłotu, które powinno się odbyć wczesną wiosną, zanim sadzonki wypusczą liście. W przypadku młodych roślin taki zabieg przeprowadzamy mniej więcej na wysokości 25 centymetrów. To bardzo ważne, albowiem dzięki temu w przyszłości nasz żywopłot będzie gęściejszy i szybciej urośnie. Następne cięcia koniecznie muszą się odbywać w miarę regularnie. Z pewnością nie mogą one być rzadsze niż raz do roku. Specjaliści uważają, iż najlepszym momentem na tego typu zabiegi jest przełom marca i kwietnia. Podstawą właściwego cięcia będą odpowiednie narzędzia, dlatego też przede wszystkim w dobrej jakości nożyce do żywopłotu. W dodatku muszą być one dobrze zaostrzone, aby nie szarpały rośliny. Pamiętajmy, że cięcia można przeprowadzać tylko i wyłącznie w bezdeszczowe dni, zaś temperatura nie może być minusowa.

Żywopłot iglasty

W przypadku żywopłotu iglastego trochę inaczej wygląda sadzenie. Najlepiej zająć się tym pod koniec lata, choć takie gatunki jak cis czy jałowiec możemy posadzić również wczesną wiosną. W przypadku roślin doniczkowanych, nie musimy trzymać się tych terminów. Warto wspomnieć tutaj również o tym, iż tego typu rośliny potrzebują znacznie więcej światła niż krzewy liściaste, dlatego raczej nie powinno się tworzyć dwóch rzędów. Taka sytuacja może spowodować, że po pewnym czasie żywopłot zacznie nam marnieć.

Przycinanie roślin iglastych jest trochę mniej skomplikowane, ponieważ z reguły w pierwszych latach najczęściej mają one dość dobrze uformowaną koronę. Właśnie dlatego raczej się ich wtedy nie przycina. Tylko w sytuacjach, gdy wydają się one być zbyt rzadkie konieczny może być tego typu zabieg. Z czasem jednak rośliny iglaste wymagać będą również i regularnego podstrzygania, które powinno się odbywać nawet i dwa razy w roku. Pamiętajmy, iż ważny jest tutaj odpowiedni czas, a mianowicie pomiędzy marcem i sierpniem, jednak nie w fazie wiosennego wzrostu.

Zimą żywopłoty iglaste często tracą pędy wierzchołkowe z powodu zbyt dużej ilości śniegu. Na szczęście można pobudzić takie uszkodzone rośliny do wytworzenia nowego wierzchołka. Osiągniemy to skracając gałązki boczne, co przywróci właściwą równowagę pomiędzy nimi i wierzchołkiem wzrostu.

Jeżeli chcemy mieć ładny żywopłot, to nie tylko musimy zadbać o właściwe podłoże i sadzenie, ale również i o późniejszą pielęgnację. Konieczne jest więc regularne przycinanie, które sprawi, że krzewy będą rosły w odpowiedni sposób, a równocześnie staną się znacznie mocniejsze. Wtedy taki żywopłot może stanowić naturalną ścianę oddzielającą nas od świata zewnętrznego.


You might also like More from author

Leave A Reply