Fuksje na balkony i tarasy

0

Fuksje cenimy za oryginalne, zazwyczaj dwukolorowe kwiaty i zdolność do kwitnienia przez cały sezon, praktycznie do pierwszych przymrozków. Rośliny te, choć w cieplejszym klimacie są wieloletnie, u nas często traktowane są jako jednoroczne. Większość odkrytych gatunków fuksji pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. W swoim środowisku naturalnym fuksje to krzewy lub niewysokie drzewa. W ogrodach, na tarasach i balkonach uprawiamy odmiany mieszańcowe, krzyżowane z myślą o uzyskaniu coraz piękniejszych kwiatów.

'Blue Eyes'

Wymagania uprawowe fuksji

Gleba

Fuksje potrzebują żyznej próchnicznej ziemi, dobrze magazynującej wodę i jednocześnie przepuszczalnej – sprawnie odprowadzającej nadmiar wilgoci. Aby spełnić ten warunek i jednocześnie umożliwić łatwy dostęp powietrza do systemu korzeniowego ziemię należy rozluźnić perlitem i grysikiem w stosunku 6 części ziemi kompostowej i 2 części dodatków rozluźniających.

Stanowisko

Fuksje nie najlepiej rosną w pełnym słońcu – ponieważ szczególnie przy uprawie pojemnikowej bardzo trudno utrzymać właściwą dla nich wilgotność. Dlatego najlepiej wybierać dla nich miejsca półcieniste i osłonięte od wiatru. Przy uprawie w domu doniczki ustawiamy na oknie wschodnim lub zachodnim, unikając południowego.

Podlewanie

Rośliny bardzo źle reagują zarówno na przesuszenie jak i przelanie. Trzeba podlewać je z umiarem i bardzo regularnie. Zawsze przed podlaniem sprawdzamy, czy ziemia jest już lekko podsuszona i wymaga dodatkowej porcji wody.

Zasilanie

Aby pobudzić rośliny do intensywnego kwitnienia zasilamy je raz na dwa tygodnie nawozami płynnymi zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Zimowanie fuksji

Choć fuksje często traktujemy jako rośliny tylko na jedno lato, to przy odrobinie wprawy można je przechować z sezonu na sezon. Nie jest to zbyt łatwe w temperaturze pokojowej – bo rośliny nie kończą wegetacji, ale w krótkie zimowe  dni wyciągają się i wyraźnie słabną. Jeśli jednak posiadamy zimną piwnicę lub zimną szklarnię – fuksje możemy tam umieścić po wprowadzeniu w stan spoczynku. Aby rośliny spowolniły wzrost wraz ze spadającą temperaturą w końcu września lub na początku października zmniejszamy podlewanie. Gdy zaczną gubić liście jeszcze bardziej ograniczamy podlewanie i przycinamy pędy do o 2/3 długości. Tuż przed włożeniem do piwnicy/szklarni obrywamy ostatnie liście. Fuksje zimują w stanie bezlistnym w temperaturze kilku stopni powyżej zera. Ziemia w donicach powinna być podsuszona, ale nie całkiem sucha – bo wtedy fuksja nie przetrwa. Zwykle wystarczy umiarkowane podlewanie raz na 3 – 4 tygodnie. W marcu fuksje zimujące w piwnicy  przenosimy  do widnego  pomieszczenia i zaczynamy delikatnie podlewać (ważne aby nie przesadzić z nawadnianiem). Od maja możemy już wystawić rośliny na zewnątrz, ale oczywiście uważamy na nocne przymrozki, które są szkodliwe dla fuksji.

Rozmnażanie

Fuksje rozmnażamy z sadzonek pędowych pobieranych wiosną lub jesienią (jeżeli dysponujemy szklarnią). Postępujemy podobnie jak przy rozmnażaniu pelargonii.

You might also like More from author

Leave A Reply