Egzotyczne hibiskusy do polskich ogrodów

0

Hibiscus syriacus, zwany też ketmią syryjską jest krzewem dorastającym w zależności od odmiany do 1,5 lub 2 m wysokości. Jego ciemnozielone liście z ząbkowanym brzegiem pojawiają się późną wiosną, aby jesienią zżółknąć i opaść. Jego naturalny środowiskiem nie jest, jak wskazuje nazwa Syria, tylko Indie i Chiny. Największą ozdobą rośliny są bardzo efektowne, kwitnące na nowych przyrostach, pojedyncze kwiaty o średnicy osiągającej nawet  10 cm. Kwiaty pojawiają się latem, w zależności od odmiany, od lipca do września. Roślina zawiązuje pąki kwiatowe w kącie każdego liścia, dlatego kwitnienie jest tak obfite, jednakże każdy z kwiatów żyje tylko jeden dzień. Kolory to najczęściej biały, różowy, fioletowy i niebieski. Kwiaty mogą być pełne i jednobarwne  jak np. odmiana 'Ardens’, czy 'Duc de Brabant’, lub pojedyncze i dwubarwne ze środkiem kwiatu innym niż płatki, jak np. 'Marina’, 'Minerva’, 'Oiseau Bleu’, 'Pink Giant’, 'Red Heart’, 'Russian Violet’.

Hibiskus

Ketmia ‘Oiseau Bleu’

Hibiskusy preferują żyzną i wilgotną, ale przepuszczalną glebę o odczynie lekko kwaśnym, oraz osłonięte, słoneczne stanowiska. Na ubogich glebach krzew kwitnie bardzo słabo. Hibiskusy kupowane w doniczkach sadzić można podczas całego sezonu. Młode krzewy wymagają … regularnego podlewania, szczególnie w letnie upały. Pamiętać jednak należy, że roślina nie lubi mieć zalewanego systemu korzeniowego, dlatego gleba musi być przepuszczalna. Ponieważ krzewy te obficie kwitną, wymagają intensywnego nawożenia, najlepiej już od kwietnia zasilać je nawozem do roślin kwitnących. Pod koniec lata dobrze jest dokarmić hibiskusy nawozem o dużej zawartości potasu. Szczególnie wrażliwe na wymarzanie są młode krzewy oraz te posadzone na nieosłoniętych stanowiskach, dlatego na zimę należy je okryć, szczególnie u nasady krzewu.  Odmianą  szczególnie odporną na działanie niskich temperatur jest 'Russian’ Violet. Starsze egzemplarze zadowalająco zimują w naszym klimacie. Wiosną krzew można przyciąć, aby usunąć przemarznięte i uszkodzone pędy, a także aby pobudzić roślinę do wzrostu. Hibiskusy można sadzić w grupach bądź pojedynczo.

Choć uprawa hibiskusów z pozoru wydaje się nie być najłatwiejsza, w rzeczywistości nie wymaga za wiele wysiłku, a efekty dbałości o krzew zadowolą nawet najbardziej wymagających ogrodników, gdyż ketmia syryjska zachwyci swoją urodą każdego, kto na nią spojrzy w porze kwitnienia.

Opisane odmiany hibiskusa można kupić w szkółce:

DENDROFARMA Szkółka Pojemnikowa Ozdobnych Roślin Drzewiastych

Agnieszka i Michał Kałuzińscy

Boczki Parcela 14

98-240 Szadek

www.dendrofarma.pl

Autor zdjęć: dendrofarma.pl

 

You might also like More from author

Leave A Reply