Dziewanna – na wyszukane rabaty

0

Dziewanna (Verbascum) to już nie jest przydrożny chwast, zasiedlający nieużytki i ugory, który co najwyżej tolerujemy w wiejskim ogrodzie. To jedna z ważniejszych roślin wybieranych przez topowych projektantów zieleni, którzy docenili niezwykłą urodę jej licznych mieszańców, występujących w przeróżnych barwach, od białego przez żółty i różowy do mocnego fioletu. Przepiękną odmianę dziewanny o nazwie ‘Violetta’ (Verbascum phoeniceum) zastosował np. Nigel Dunnett na Chelsea Flower Show 2013 w pokazowym ogrodzie Blue Water Roof Garden, który został nagrodzony złotym medalem.

Sklep Na Ogrodowej

Zainteresowanie tą rośliną jest w pełni uzasadnione – dziewanna nie tylko czaruje swoimi delikatnymi kwiatami i strzelistym pokrojem, jest także rośliną chętnie odwiedzaną przez owady, a na dodatek nie ma dużych wymagań – możemy sadzić ją nawet na uboższych glebach, byle w pełnym słońcu.

 

Fot. BotanicStock

Verbascum phoeniceum 'Rosetta’

 

Na stanowiskach naturalnych występuje około 250 gatunków dziewanny, które są albo roślinami dwuletnimi, albo bylinami. Rosną głównie na terenie Europu i Turcji, ich pędy osiągają od 30 cm do 2 metrów. Dzikie dziewanny radzą sobie na stanowiskach ubogich, suchych i bardzo słonecznych, a kluczem do przetrwania jest głęboki system korzeniowy.

Kolorowe dziewanny mieszańcowe osiągają zwykle około jednego metra wysokości i wspaniale…

…wyglądają na naturalnych rabatach w połączeniu z niskimi trawami (np. kostrzewami) i roślinami o delikatnych, drobnych kwiatach, takich jak krwawnik, przetacznik czy polne maki. Naszą rodzimą, żółtą dziewannę kutnerową możemy wkomponować nawet w wysoką rabatę, ponieważ jest to potężna roślina, która w lepszych warunkach bez problemu osiąga nawet dwa metry.

 

Fot. K. Bellingham

Verbascum 'Clementine’

 

Dziewanny uprawiane z nasion zakwitają w drugim roku po wysiewie – w pierwszym tworzą tylko rozetę liści. Ze względu na wrażliwy system korzeniowy warto siać je od razu na miejsca stałe, a jeśli konieczne jest przesadzanie, to tylko z największą ostrożnością. Jeśli rośliny kupujemy w donicach, lepiej żeby były jak najmłodsze. Kwitnące okazy po przesadzeniu z doniczek wymagają nadzwyczaj starannej opieki przez cały sezon.

Dziewanny wykształcające nasiona (niektóre mieszańce nie posiadają tej zdolności) zwykle dość ławo rozsiewają się same w ogrodzie. Aby uniknąć niepotrzebnych roślin wystarczy obciąć pęd kwiatowy bezpośrednio po kwitnieniu. W ten sposób wzmocnimy również roślinę mateczną, a także pobudzimy ją do ponownego kwitnienia jeszcze w tym sezonie.

You might also like More from author

Leave A Reply