Bratki do wiosennego ogrodu

2

Chyba wszyscy kochamy bratki … może kojarzą się nam z dzieciństwem lub po prostu urzekają nas ich wesołe buźki –  nosimy jednak w sercu tęsknotę i ciepłe uczucia do tych wiosennych kwiatków. Dla mnie bratki to podstawa obsadzeń donic i skrzynek na tarasie czy balkonie. Wraz z narcyzami, tulipanami oraz niezapominajkami cieszą mnie pierwszymi kwiatami sezonu – są tanie i łatwe w uprawie, a teraz właśnie jest najlepszy czas, aby je posadzić na zewnątrz. Skuście się więc, chociażby na jedną bratkową doniczkę …

 

Wiosenne obsadzenia donic bratkami. Fot. K Bellingham

 

Pierwsze bratki czyli fiołki ogrodowe (Viola × wittrockiana) pojawiły się w ogródkach dzięki pasji angielskich hodowców około 150 lat temu.  Są to byliny, które jednak uprawiane są zawsze jako rośliny roczne lub dwuletnie ze względu na swoje wybujałe i zbyt długie w kolejnych latach wzrostu pędy. Po kwitnięciu usuwamy je z donic lub rabat i wyrzucamy na kompostownik.

Gdzie sadzić bratki?

Bratki to małe roślinki, a więc najpiękniej wyglądają wyeksponowane w wiosennych donicach, koszach kwiatowych oraz skrzynkach balkonowych. Aby obficie i długo kwitły (od kwietnia do czerwca non-stop) musimy zadbać o ich regularne dokarmianie nawozem dla roślin kwitnących oraz ogławianie.

 

Bratki w doniczkach. Fot K Bellingham

 

Można również sadzić je na małych rabatach i na skalniakach, wśród większych roślin mogą się jednak ‘zagubić’. Ślicznie wyglądają w szczelinach pomiędzy płytami chodnika, z których najczęściej wyrastają same dzięki wspaniałej zdolności do samowysiewu.

 

Bratki w Warszawie przed II Wojną Światową.

 Na tej unikalnej kolorowej fotografii z roku 1937 widoczna jest willa na Mokotowie, ogródek której zdobią obfite nasadzenia z bratków. Rośliny posadzone są w wąskim pasku pomiędzy ścieżką, a trawnikiem. Fot. Czesław Olszewski, Arkady 1937.  

 

Kiedy siać lub sadzić?

Tradycyjnie bratki wysiewa się w maju/czerwcu do gruntu i pikuje do rozsadnika, a następnie podobnie jak inne rośliny dwuletnie sadzi na miejsca stałe jesienią lub wiosną. W sklepach dostępne są również nasiona nowych krzyżówek bratków, które są jednoroczne i mogą zakwitnąć już w 9 tygodni po wysianiu – takie rośliny wysiewamy wewnątrz w marcu/kwietniu aby przyspieszyć kiełkowanie i wzrost.

Wielu z nas jednak kupuje bratki wiosną, aby do donic czy na rabatkę wysadzić kwitnące już rośliny. Są one ogólnodostępne w centrach ogrodniczych, szkółkach roślin oraz kwiaciarniach, dodatkowo można je kupić na targach i rynkach. W Anglii bratki można sadzić na miejsca stałe jesienią, gdyż tamtejsza, często bezśnieżna zima nie stanowi dla nich zagrożenia. U nas powinniśmy się powstrzymać z wysadzaniem bratków do lutego lub marca (w tym roku będzie to zapewne kwiecień), gdyż pomimo wytrzymałości na mróz, długi okres pokrycia grubą warstwą śniegu niszczy roślinki. W Polsce bratkom wysadzanym jesienią na zewnątrz powinniśmy zapewnić okrywę z gałęzi iglaków.

 

Wiosenne bratki. Fot. K Bellingham

 

Uwaga na szkodniki!

Delikatne pędy bratków są bardzo podatne na ataki mszycy. Dzieję się to jednak głównie wtedy, gdy to my zafundujemy roślinom okres stresu i osłabienia – mszyce atakują rośliny przesuszone i niezadbane, a więc regularnie je pielęgnując możemy uniknąć problemu. Dodatkowym kłopotem mogą być ślimaki, szczególnie dla bratków rosnących na rabatach.

 

You might also like More from author

2 Comments

  1. Janka says

    Jak ogławiać bratki i czym nawozić, by miały tak piękne, bujne i gęste kwiecie !? 🙂

  2. KasiaB says

    Janeczko ogławiamy usuwając natychmiast przekwitnięte kwiaty i nawozimy za każdym razem gdy podlewamy doniczki z nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwiatnących. I nigdy nie przesuszamy, bo zaatakują je mszyce. Pozdrawiam!

Leave A Reply