Dalie w donicach, skrzyniach i koszach kwiatowych

0

Dzięki tak ogromnej rożnorodności odmian dalii, każdy z nas może sobie pozwolić na chociażby niewielką donicę obsadzoną tymi cudownymi kwiatami w ogrodzie, na tarasie lub balkonie. Jeśli zapewnimy im ochronę przez mrozem w czasie spoczynku, a słońce, żyzne podłoże ogrodnicze oraz wodę podczas kwitnienia – to możemy cieszyć się daliami (georginiami) w donicach i skrzynkach przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków.

 

Dalie karłowe w donicy. Fot. iBulb

 

Jak i kiedy sadzić?

Zakupione wiosną lub przechowane z poprzedniego sezonu dalie można teoretycznie sadzić prosto do donic, koszów lub innych ozdobnych pojemników – jeśli jesteśmy w stanie je ochronić od chłodów, to w szklarni lub ogrodzie zimowym już na przełomie marca i kwietnia, a jeśli wystawiamy je od razu do ogrodu to w połowie maja.

Sklep Na Ogrodowej

Ja jednak chciałam zaproponować Wam trochę inną metodę. Z doświadczenia wiem, że tak samo działa ona ze wszystkimi innymi roślinami przeznaczonymi do obsadzenia donic ozdobnych na patio, tarasie lub balkonie. Problem w tym, że jeśli podadzimy dalie je od razu do donic, to później musimy się cieszyć tym – co wzeszło. A co jeśli jedna z dalii nie wypuści pędów, a nawet zgnieje? Nasze donice nie będa wyglądałay już tak wspaniale, jak je zaplanowaliśmy.

Sposób na to jest prosty, ja stosuję go również do roślin jednrocznych (o innej porze roku), dalie najpierw sadzimy na początku kwietnia po jednej do doniczek wielkości 1 – 3 litra, w zależności od odmiany. Donice ustawiamy w mieszkaniu na parapecie lub w innym jasnym miejscu, w którym temperatura w nocy nie spada poniżej 10oC. Pielęgnujemy wyrastające pędy, gdy pojawią się pąki kwiatowe dokarmiamy wieloskładnikowym nawozem (najlepiej do tego nadają się odmiany karłowe). W połowie maja będziemy mieli już ładne rośliny, które możemy użyć do obsadzeń donic, koszy i innych ozdobnych pojemników – tak jak na zdjęciach poniżej:

 

Sadzenie dalii do donic. Fot. iBulb

 

Jakie odmiany są najlepsze do donic?

Do obsadzeń donic, koszów i skrzyń możemy użyć każdej odmiany dalii. Wyższe odmiany jednak będą potrzebowały większych donic i podpór w czasie kwitnienia, ponieważ ich kwiatostany zazwyczaj są ciężkie – szczególnie po deszczu. Na zdjęciach można zobaczyć jak wykorzytuje się wyżesze odmiany, które często podsadzane są bylinami (np. trawami ozdobnymi) lub roślinami jednorocznymi (np. uczep, begonia lub komarzyca). Polecane odmiany to: ‘Arabian Night,’ ‘Bishop od Llandaf’, ‘Downham Royal’ oraz ‘Classic Swan Lake’.

 

Dalie w donicy. Fot. iBulb

 

Odmiany niższe – anemonoew oraz karłowe, są najlepszym wyborem dla donic. Najciekawiej wyglądają we własnym towarzystwie i właściwie oprócz regularnego podlewania oraz ogławiania nie potrzebują żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i są w stanie zdobić nasze balkony i tarasy przez całe lato do jesieni. Najbardziej popularne niskie odmiany dalii to: ‘Toto’, ‘Top Mix Orange’, ‘ Top Mix White’oraz dalia anemonowa ‘Honey’.

You might also like More from author

Leave A Reply