Barokowy pałac i ogrody: Zamek Trojski w Pradze

0

Niewielki barokowy pałac z ciekawym ogrodem, uznawany za jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowych w całych Czechach to tzw. Zamek Trojski w Pradze. Położony jest z dala od centrum miasta, blisko innych ciekawych miejsc: Ogrodu Zoologicznego i Ogrodu Botanicznego (więcej o Ogrodzie Botanicznym w Pradze TUTAJ), które warto odwiedzić w czasie dłuższej, całodniowej wycieczki.

Kompleks pałacowy jest bardzo spokojny  i stonowany , a ogród wręcz oszczędny, co daje oddech po szaleństwie różnorodności roślin w pobliskim Ogrodzie Botanicznym. Jak widać, w okolicy na nasłonecznionych wzgórzach do dziś uprawiana jest winorośl, co pozwala na wzbogacenie jesiennej wizyty o degustację lokalnego wina.

Od strony ogrodu, największe wrażenie robią gigantyczne, podwójne, zdobione rzeźbami schody.

 

 Zamek Trojski w Pradze. Fot. barwyogroduwpodrozy.blogspot.com

 

Stojąc na ich szczycie widzimy całe założenie parkowe, porównywane czasem do założeń francuskich ogrodów formalnych. Kwatery obrzeżone bukszpanem, drzewka ozdobne w prostych donicach, kolorowe śliwy ozdobne i wysokie lipy – to niemalże wszystkie elementy tego oszczędnego parku.

 

Zamek Trojski w Pradze. Fot. barwyogroduwpodrozy.blogspot.com

 

Obecnie cały kompleks jest własnością miasta, wejście do ogrodów jest bezpłatne, a w budynku znajduje się galeria malarstwa, do której należy wykupić bilety. Polecam gorąco odwiedzenie tego miejsca, które pozwala na odpoczynek od zatłoczonej i gwarnej praskiej starówki.

You might also like More from author

Leave A Reply