Rabata z dalią w roli głównej

0

Dalia to bardzo wdzięczny kwiat, który kwitnie obficie aż do pierwszych przymrozków. Nawet niewielkie minusowe temperatury potrafią zabić jej pędy, ale we wrześniu i październiku może nadal przepięknie zdobić rabaty i ogrody. Poza corocznym wykopywaniem i przechowywaniem bulw oraz oczywistymi zabiegami pielęgnacyjnymi typu nawożenie czy ogławianie – jest to bezproblemowa i łatwa w uprawie roślina. Polecam ją wszystkim wielbicielom rabat mieszanych. Zobaczcie sami na zdjęciach zrobionych w angielskim ogrodzie Coton Manor, jak pięknie może się komponować na jesiennych rabatach z bylinami, trawami ozdobnymi i roślinami jednorocznymi:

Klasyczna, wysoka piękność – dalia w odmianie ’Ludwig Helfert’ ma soczyście pomarańczowe kwiaty i na rabacie świetnie przezentuje się z bylinami o innych mocnych kolorach typu burgund, fiolet i oczywiście błękit. Na tej rabacie rośnie w towarzystwie niebiesko-fioletowej perowskii i także pomarańczowej krokosmii w odmianie ‘Emily McKenzie’. W tle widać łany werbeny patagońskiej oraz rdestu Persicaria amplexicaulis, który jest jednym z najczęściej spotykanych na rabatch i lubianych przez anglików gatunków rdestu.

 

Fot. K. Bellingham

 Dalia w odmianie ’Ludwig Helfert’ z perowskią, krokosmią i werbeną patagońską.

 

Miłośnikom spokojniejszych barw polecam kolejną klasyczną odmianę dalii – długo kwiatnącą, wysoką piękność o nazwie  ‘Thomas A. Edison’. Dalia ta jest podstawą wielu angielskich rabat jesienią. Komponuje się wspaniale bielą, różem i oczywiście wszelkimi odcieniami fioletu. Na prezentowanej na zdjęciu rabacie rośnie w grupie obok kolorowej mieszanki jednorocznych kosmosów i okazałej lobelii szkarłatnej. 

 

Fot. K Bellingham

Dalia ‘Thomas A. Edison’ z kosmosem i lobelią szkarłatną.

 

Dalię w odmianie ‘Bishop of Llandaff’ zna i kocha większość z nas. Jej ciemno-bordowe liście i pędy oraz ogniste czerwone kwiaty wyglądają naprawdę ładnie w zestawieniu z większością barw. Jest to dosyć wysoka roślina i pięknie wygląda posadzona na rabacie w gupach po 3 sztuki. Będzie prawdziwą ozdobą rabaty i ogrodu do samego końca ciepłych dni, posadzona obok werbeny patagońskiej, słonecznej rudekii lub zielonkawej tabaki ozdobnej w odmianie ‘Lime Green’.

 

Fot. K Bellingham

Dalia w klasycznej i popularnej odmianie  ‘Bishop of Llandaff’ .

You might also like More from author

Leave A Reply