Ogrodowa gra kolorem

0

W postrzeganiu ogrodów trudno wydzielić najistotniejszy zmysł, ale wzrokiem chyba jesteśmy w stanie ogarnąć najwięcej. Oczywiście wśród barw ogrodowa zieleń jest najważniejsza, bo wspaniale relaksuje, wycisza i buduje idealne tło dla każdego, nawet najbardziej jaskrawego koloru. Sama zieleń nie musi być monotonna – dobrze skomponowane nasadzenia, tylko zielone, ale w różnych odcieniach stworzą piękne dla oka obrazy. Planując ogród do zieleni dodajemy zwykle kolorowe plamy w postaci rabat kwiatowych czy bogato kwitnących krzewów. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jedyny sposób na wielobarwny ogród. Ogród ciekawy kolorystycznie możemy stworzyć również za pomocą roślin o nietypowych kolorach liści lub pędów. Dzięki ich zastosowaniu często już od wczesnej wiosny rabaty nabierają tak intensywnej barwy, jakiej nie udałoby się nam osiągnąć przy pomocy kwiatów. Na dodatek niektóre rośliny zachowują swój nietypowy kolor przez cały sezon – czego z pewnością nie potrafią te, które kolory wnoszą dzięki barwie kwiatów.

 

Jakie rośliny wykorzystywać do kolorowych nasadzeń? Jest ich mnóstwo!

Drzewa o kolorowych liściach
Wśród kolorowych, monumentalnych drzew z pewnością wyróżniają się buki pospolite o purpurowych liściach ‘Atropunicea’. Jeśli poszukujemy nieco mniejszych form, to dostępne są również odmiany stożkowe (‘Dawyck Purple’), albo o przewieszających się gałązkach (‘Purpurea Pendula’) osiągające stosunkowo niewielkie rozmiary. Mniejsze purpurowe drzewa znajdziemy również wśród odmian śliwy wiśniowej oraz jabłoni ozdobnej. Ciemnobordowe liście wykształca też brzoza odmiany ‘Purpurea’ (dorasta do 10 m) i oczywiście wiele odmian klonów palmowych, które w naszych warunkach są niewielkimi drzewkami lub nawet krzewami.
„Złote” drzewa to również mogą być buki pospolite, np. odmian ‘Zlatia’, klony zwykłe i palmowe lub wiązy holenderskie odmiany ‘Wredei’.

Kolorowe drzewa

Krzewy o kolorowych liściach
Wśród krzewów bardzo bogatą paletę barw posiadają tawuły oraz berberysy. Tworząc kompozycje możemy wybierać z różnych zieleni, a także z szerokiej palety odcieni żółci i purpury. Jeśli uwzględnimy fakt, że rośliny te czasami zmieniają kolor liści w trakcie sezonu, a także występują w wielu pokrojach (od krzewiastych miniaturek po szerokie rośliny osiągające nawet 3 metry wysokości) – to wybór zaczyna być już naprawdę trudny. Jeśli jednak tawuły i berberysy nam nie pasują, to warto zwrócić uwagę na purpurową odmianę perukowca podolskiego i leszczynę południową ‘Purpurea’. W purpurze albo złocie występują też odmiany pęcherznicy kalinolistnej, która jest bardzo odpornym i niewymagającym krzewem, ale do dużych ogrodów.

Czerwonolistne klony palmowe

Byliny o kolorowych liściach
Sporo koloru do ogrodu możemy wprowadzić przy użyciu żurawek. Tutaj hodowcy prześcigają się w dostarczaniu nowych odmian w niezliczonych odcieniach, od purpury przez brązy i róże do intensywnej lub stonowanej żółci. Komponując kolorowe rabaty zwróćmy również uwagę na trawy, które mogą przybierać odcień lekko czerwony (np. Imperata cylindrica ‘Red Baron’) albo brązowy (np. turzyca włosista Carex comans Bronze Form). Ciekawą rabatową rośliną jest także czarny jak smoła konwalnik (Ophiopogon) – szczególnie jeśli skontrastujemy go z jasną zielenią lub szarościami. A szarości na rabacie to m.in. popularna kocimiętka, lawenda lub czyściec wełnisty.

Turzyca  Konwalnik

Warzywa o kolorowych liściach
Ogród warzywny też może być bardzo kolorowy, jeśli tylko posadzimy kolorowe sałaty, kolorowe kapusty i jarmuż lub pięknie wybarwione buraki liściowe. W zielniku natomiast powinny znaleźć się purpurowe bazylie, srebrnolistne szałwie i lawendy.

Kolorowy warzywnik

Jak widać zarówno ogród warzywny jak i ozdobny może być bardzo kolorowy jeszcze zanim zakwitną w nim kwiaty – wystarczy po prostu posadzić w nim rośliny o kolorowych liściach.

 

You might also like More from author

Leave A Reply