Ognista rabata bylinowa

0

Czerwony kolor krzyczy patrz na mnie! Płonące kwiaty krokosmii ‘Lucifer’ i dzielżanów ogrodowych z pewnością zwracają na siebie uwagę … nawet w całkiem smutny dzień, taka kompozycja jest pełna życia i radości. Kolory zachodzącego słońca i purpura liści azalii, perukowca podolskiego czy języczki pomarańczowej uspokajają jednak tę ognistą rabatę – całość jest przyjemna dla oka i zapewne bardzo atrakcyjna dla pożytecznych owadów. Dodatkowo kompozycję wycisza delikatna ostnica cieniutka.

 

Gorąca rabata bylinowa. Fot. K Bellingham

 

Fot. K Bellingham1,9 – Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina) ma srebrne ulistnienie i ciekawe baldaszkowe kwiaty, które dobrze wkomponowane na rabacie mogą wyglądać naprawdę atrakcyjnie. Jest to łatwa w uprawie i całkowicie mrozoodporna bylina dorastająca do 40cm. Kwitnie od lipca do jesieni.

2 – Krokosmia ‘Lucifer’ (Crocosmia) to roślina cebulowa, która może podczas naszych zim przemarzać, wymaga więc dobrego ściółkowania na rabacie lub wykopywania jesienią (podobnie jak mieczyki). Odmiana ‘Lucifer’ jest jedną z najciekawszych i dorasta do 80cm. Kwitnie całe lato do pierwszych przymrozków.

3 – Dzielżan ogrodowy (Helenium) występuje w wielu kolorach i jest świetną byliną rabatową. Szybko rozrasta się, kwitnie bujnie i długo. Rośliny osiągają wysokość około 80cm. Szczególnie piękna jest czerwona odmiana ‘Moerheim Beauty’.

 4 – Lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis, L. fulgens) jest byliną dorastającą do 1,2mFot. K Bellingham wysokości. Charakteryzuje się lśniącym purpurowym ulistnieniem i jaskrawymi czerwonymi kwiatami. Jest prawdziwą gwiazdą rabat. Kwitnie od lipca do jesieni.

5 – Azalia (Rhododendron) to krzew kwitnący na przełomie maja i czerwca, który w pełni lata pięknie zdobi rabaty swoim ulistnieniem i nowymi przyrostami. Szczególnie ciekawie wyglądają formy o purpurowych lub brązowych listkach np. odmiana ‘Csardas’ czy słynna ‘Fireball’ – obie pasujące do gorącej czerwonej rabaty.

Fot. K Bellingham6 – Funkia ‘Sum and Substance’ (Hosta). Ta kępiasta bylina, która pasuje na przód lub środek rabaty. Ma olbrzymie, jasnożółte liście i dorasta do 70cm. Dobrze znosi częściowe zacienienie lub słońce, jest całkowicie mrozoodporna.

7 – Turzyca sztywna ‘Aurea’ (Carex elata) to żółta trawa ozdobna o fontannowym pokroju. Dorasta do 50cm. Lubi wilgotną glebę i słońce. Świetnie wygląda w zestawieniu z ognistymi barwami.

 

Fot. K Bellingham

8 – Perukowiec podolski 'Royal Purple’ (Cotinus coggygria) charakteryzuje się ładnym purpurowym ulistnieniem. Rośnie nieco wolniej niż typowy gatunek o zielonych liściach. Dorasta do 3m po 10 latach.

 

Zobacz także:

Rabata bylinowa w kolorze blue 

Pielęgnacja rabaty bylinowej.

Efektowne rabaty kwiatowe.

 

You might also like More from author

Leave A Reply