Nowoczesny projekt zatopiony w roślinności

0

Dzisiejsza architektura potrafi być rażąco brzydka. Na każdym kroku napotykamy centra handlowe w formie wielkiego stalowego pudełka lub domy mieszkalne przypominające betonową fabrykę z lat 70tych. Otaczające je ogrody są tak minimalistyczne, że aż trudno je zauważyć!

Są jednak wyjątki. Piękne budowle i ogrody utalentowanych atchitektów powstają na całym świecie. Często są one inspirowane naturą i delikatną obserwacją przyrody. Wspaniałym przykładem jest projekt belgijskiego architekta Wim Goes nieopodal Gent w Bachte-Maria-Leerne. Jego drewniana konstrukcja przybudówki do tradycyjnego wiejskiego domu jest zawieszona nad spokojnym stawem. W lustrze wody odbija się sam budynek oraz otaczająca go zieleń i błękit nieba. Ogród został szczegółowo zaplanowany i wykonany wraz z nową przybudówką. Przeważa tu roślinność w różnych odcieniach zieleni – od jaskrawych kwiatów wilczomlecza do soczystych, ciemniejszych pędów cisów i ligustra. Dużo kontrastujących ze sobą form nadaje temu monohromatycznemu ogrodowi dynamiki oraz życia – rozczochrane trawy ozdobne rosną tu obok równo przystrzyżonych żywopłotów i pnących się róż. Staw obsadzony jest jedynie irysami. Projektant nie używa wielu gatunków roślin – trzyma się tylko kilku z nich co jest chrakterystyczne dla współczesnych projektów, wspaniale komponujących się architekturą Wim’a Goes’a.

Budynek w Bachte-Maria-Leerne zbudowany jest z naturalnego drewna, które z czasem przebarwi się na szro- zielono (cedr lub modrzew). Przypomina on kształtem tradycyjne zabudowania wiejskie chociaż jest prawdziwie nowoczesny. Całość świetnie wpasowała się w otaczający krajobraz i zdecydownie go nie oszpeca. Budynek oraz ogród uzupełniają się, całość jest harmonijna i przyjemna dla oka. Zachowany jest balans natura a człowiek. Światowej sławy projektant Wim Goes za swoje prace zdobył wiele nagród. Urodził się w roku 1969 w Ghent, Belgia. W roku 1997 rozpoczął działalność jako architekt zakładając pracownię Wim Goes Architectuur. Jego firma wykonuje projekty prywatne, zajmuje się  budynkami publicznymi oraz handlowymi.

You might also like More from author

Leave A Reply