Rośliny w domu i na tarasie a okna i drzwi tarasowe

0

Marzysz, aby twój dom, taras i balkony były pełne roślin? Warto wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania oraz budowy domu i wybierania rozwiązań związanych ze stolarką okienną – wdrażając pewne opcje z myślą o zapewnieniu miejsca na zieleń oraz zagwarantowaniu roślinom odpowiednich warunków.

Odpowiedni parapet

Rośliny doniczkowe najczęściej ustawiane są na parapetach. Dzięki temu nie zajmują dodatkowego miejsca np. na podłodze, stołach czy szafkach, które można wykorzystać w inny sposób. Umiejscowione na parapetach mogą nie tylko upiększać wnętrza, ale też być widziane z zewnątrz – przez okno. Jeśli marzą się nam parapety udekorowane roślinnością, na etapie ich wybierania trzeba pamiętać o tym, aby miały odpowiednią szerokość oraz były wykonane z odpowiednio trwałego materiału. Warto wiedzieć, że niektóre parapety – na przykład te wykonane z wapnienia, marmuru czy piaskowca – mogą zostać porysowane przez szorstką podstawę doniczki. Nieestetyczne ślady może pozostawić na nich także woda, wyciekająca z kwiatka.

Okna uchylne

Jeśli na okiennych parapetach mają stanąć rośliny, najlepiej wybrać okna z opcją częściowego uchyłu. Dzięki niemu, by uchylić okno, nie trzeba usuwać rzeczy stojących na parapecie – w tym donic. Opcja uchyłu jest wygodna także z innych względów – przede wszystkim pozwala łatwo wietrzyć mieszkanie.

Duże przeszklenia i rośliny

Ostatnimi czasy na popularności zyskują duże przeszklenia oraz drzwi tarasowe większych rozmiarów. Doświetlają wnętrza, dają ciekawy efekt wizualny, dobrze też przez nie widać ogród czy taras – a co za tym idzie rosnące na zewnątrz rośliny. Szczególnie interesującą opcją są duże, przesuwne drzwi tarasowe. Po pierwsze, nie zajmują miejsca wewnątrz domu bo nie potrzebują dodatkowej przestrzeni na otwarcie. Pozwala to ustawić rośliny tuż przy nich zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Po drugie, po otwarciu drzwi, przestrzeń domu łączy się niejako z ogrodem czy tarasem pełnym roślin.

W przypadku dużych przeszkleń oczywista staje się rezygnacja z parapetów. W takich wypadkach najlepszym miejscem do ustawienia roślin, jest przestrzeń tuż przy stałych, nieotwieranych elementach przeszklenia. Dzięki takiemu ustawieniu rośliny – podobnie jak wtedy, gdy stoją na parapecie – zdobią dom zarówno w środku, jak i od zewnątrz. Zazwyczaj też przy oknach rzadko ustawiamy wiele mebli, co pozwala tę przestrzeń pozostawić dla roślin. Jeśli jednak doniczki miałyby uczynić pomieszczenie mniej ustawnym, dobrą alternatywą mogą też stać się rośliny podwieszane pod sufitem, tuż koło okien.

Okno kwiatowe?

Opcją dla miłośników roślin w domu jest także stworzenie okna kwiatowego. Okno takie powstaje przez zabudowę wnęki okiennej i zagospodarowanie wewnętrznego parapetu. Składa się ono ze specjalnego koryta, wypełnionego ziemią lub torfem i urządzeń umożliwiających utrzymanie optymalnego środowiska dla kwiatów.

Okno kwiatowe potrzebuje jednak obszernego parapetu lub wykuszu. W zależności od tego, jakie rośliny mają być w nim hodowane, może pojawić się konieczność zainstalowania urządzeń takich jak termostat, instalacja ogrzewające podłoże czy rolet zewnętrznych, chroniących w upały przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ich urządzenie trzeba więc zaplanować odpowiednio wcześnie – najlepiej jeszcze na etapie budowy.

Rośliny ożywiają wnętrza, poprawiają stan powietrza, a odpowiednio rozmieszczone – stają się również prawdziwą ozdobą domu i tarasu.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów marki DAKO, producenta okien i drzwi oraz rolet i bram garażowych.

You might also like More from author

Leave A Reply