Pierwsze wrażenie

0

Życie na wsi  daje możliwość  obserwowania przyrody, uprawiania kwiatów czy warzyw tuż pod oknem.  Nawet nie zauważamy jak zmieniające się pory roku wchodzą do naszego domu  i przebierają  go w nowe odsłony wiosny, lata jesieni i zimy. Bądźmy zatem gościnni i poddajmy się sile przyrody. Zacznijmy od wejścia. Ważne jest pierwsze wrażenie.  Miłym akcentem dla oka będzie zawieszenie dekoracji  na furtce wejściowej. Może być nią  udekorowana gałązka, wianek czy ozdobna tabliczka z numerem domu. Nie musi to być  kosztowna  dekoracja, bo tak naprawdę możemy ją zrobić sami z tego, co podaruje nam własny ogródek. Na wiosnę proponuję  wianki z wierzbowych gałązek, ponieważ  plastyczne, łatwo je uformować i są powszechnie dostępne. Gałęzie ścięte wtedy, gdy kotki są jeszcze szare będą  trwałą dekoracją. Wieszając taki wianek  zapraszamy  cieplejsze  dni do swojego ogrodu.  Dodatkowo własnoręcznie wykonane dzieło  sprawi nam ogromną satysfakcję.

Za nami pierwsza  próba.  Teraz  możemy podjąć poważniejsze wyzwanie, dekorując wejściowe drzwi.  Jest to miejsce na zdecydowanie coś bardziej szykownego. Tym razem wianek z wierzbowych witek będzie jedynie bazą, podstawą wiosennej wizytówki domu. Co by tam wpleść? Wiosna ma tyle propozycji, większość z nich jednak ma charakter ulotny, zatem żywe kwiaty nie wchodzą w grę. Sztuczne tulipany, narcyzy, gałązki forsycji, bratki czy pierwiosnki trzeba po prostu kupić. Co wybrać? Uwielbiam różowe stokrotki, ale nijak się one mają do kogla-mogla na ścianach elewacji  domu. Wybieram  lekko kremowe tulipany lub bratki, narcyzy lub forsycje. O efektownym wyglądzie przyszłej dekoracji decydują nie tylko  nasze kwiatowe upodobania.  Zwracamy  uwagę na kolor ścian zewnętrznych,  barwę i materiał z jakiego wykonane są drzwi i zdecydujmy: czy będzie to kolor do nich pokrewny, wywodzący się z otoczenia, czy zupełnie przeciwstawny np. niebieski lub  fiolet dla uzyskania mocniejszego kontrastu.  Nie ma lepszej metody na znalezienie idealnej kompozycji kolorystycznej niż metoda prób i błędów. Nawet jeśli  niektóre pomysły okażą się porażką nie poddawajcie się i eksperymentujcie dalej. Wiosenne dekorowanie drzwi to  przecież dobra zabawa.

 

Wicie wianków – krok po kroku:

1. Wicie wianków jest  przyjemne. Potrzebne są dwie ręce i narzędzia:  sekator  lub nożyce, drut oraz obcęgi. Wszystkie czekają w domu na stole, a ja biorę sekator  i ruszam  wycinać proste, wierzbowe gałęzie. Będą bazą przyszłych wieńców ,wianków i wianuszków.

2. Zaczynam od  uformowania  koła  o żądanej średnicy. Będzie  wygodniej, jeśli  pierwsze okręgi zwiążecie  drutem , wtedy  robota nie straci początkowego  wymiaru. Kolejno zaplatam wierzbowe gałązki, za każdym razem zaczynając z innego miejsca. 

3. To co zbędne i wystaje, wyrównuję  sekatorem.

4. Na koniec  ostrożnie wplatam gałęzie z baziami i gotowe. Wieniec na drzwi można dodatkowo udekorować wiosennymi kwiatami.

Powodzenia.

You might also like More from author

Leave A Reply