Kolorowe szkiełka Asi

0

W małym seledynowym domku nad brzegiem malowniczego rozlewiska mieszka i pracuje Asia Pelowska. Swoje domostwo dzieli z mężem Jurkiem, niezliczoną ilością pięknie kwitnących roślin doniczkowych i ślicznymi wyrobami ze szkła. Asia od kilku lat zajmuje się tworzeniem witraży.

 

Asiu, kiedy postanowiłaś zająć się rękodziełem?

– od zawsze fascynowały mnie witraże Tiffaniego i marzyłam o tym, aby samej potrafić zrobić coś tak pięknego. Niestety przez wiele lat nie było mnie stać na to, aby wziąć udział w odpowiednim kursie czy szkoleniu. Ale jakieś 3 lata temu okazało się, że w związku z bezrobiciem na terenach wiejskich sam Urząd Pracy zaproponował takie właśnie kursy. Z radością zapisłam się na kurs organizowany przy zakładach produkcyjnych Tiffany w Łodzi.

 

Czy po zakończeniu kursu udało Ci się kontynuować pracę z witrażami?

-tak. Dostałam od Starostwa w Kartuzach dotację wynoszącą 18 tysięcy złotych, co umożliwiło mi dobry start. Zakupiłam wszystkie potrzebne mi narzędzia i materiały do produkcji wszelkich wyrobów według wzorów Tiffaniego. Warsztat otworzyłam na terenie swojego gospodarstwa i zaczęłam tworzyć.

 

Pracujesz z oryginalnymi wzorami Tiffaniego. A czy sama również projektujesz?

– jak najbardziej. Zdobyłam I miejsce w powiecie Kartuskim, w konkursie organizowanym przez Unię Europejską na najbardziej oryginalne wzory witraży. Sama projektuję wzory tradycyjne, nowoczesne i oczywiście te, związane z Haftem Kaszubskim.

 

Co dokładnie teraz tworzysz i gdzie można kupić Twoje wyroby?

– robię przeróżne rzeczy do dekoracji domu. Mam tu piękne lampy, zdobione lustra i oczywiście panele, które można wstawić w drzwi lub okna. Lubię także wyrabiać witraże mniejsze do powieszenia na oknie – moi ulubieńcy to wiosenne kwiaty (narcyzy i irysy), zanki zodiaku oraz dekoracje sezonowe. Wszystkie dekoracje są na sprzedaż tu na miejscu, robię je rwnież na zamówienie.

Pracownia Asi Pelowskiej – telefon 58 684 66 21

You might also like More from author

Leave A Reply