Siatka ogrodzeniowa – zgrzewana czy pleciona?
Wybór właściwego ogrodzenia działki jest bardzo istotny – odpowiada za bezpieczeństwo i estetykę przestrzeni. Rozwiązań na rynku jest wiele – niektórzy decydują się na kosztowne rozwiązania, które gwarantują największą prywatność, czyli murowane ogrodzenia. Wciąż jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest siatka ogrodzeniowa. Jest tania, prosta w montażu i choć nie wyróżnia się estetyką, jest trwała i z pewnością w podstawowym zakresie zapewni również ochronę przed wtargnięciem na prywatną posesję. Warto też pamiętać, że wśród siatek ogrodzeniowych można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje – siatkę plecioną i siatkę zgrzewaną. Oba rodzaje różnią się między sobą sposobem montażu, użytkowania oraz konserwacji. Którą zatem wybrać?
Siatki ogrodzeniowe plecione i zgrzewane – technologia wykonania
Podstawową różnicą między siatkami plecionymi i zgrzewanymi jest technika wykonania. Siatka pleciona – jak sama nazwa wskazuje – wykonana jest z drutu, którego oczka są splecione, tworząc w ten sposób wzór. Najczęściej są to romby, ale zdarzają się również siatki plecione z oczkami w kształcie innych wielokątów. Oprócz splotu, druty w takiej siatce nie są ze sobą w żaden inny sposób połączone.
Inaczej wygląda to w wypadku siatek zgrzewanych. Drut w tym rodzaju tworzy oczka w kształcie kwadratów lub prostokątów, a dodatkowo w miejscu przecięcia jest on zgrzany. Sprawia to, że siatka jest sztywniejsza i mniej podatna na odkształcenia, ale jednocześnie również mniej elastyczna.
Bez względu na rodzaj wybranej siatki ogrodzeniowej warto upewnić się, że została ona wykonana z ocynkowanego drutu. Dzięki temu jest odpowiednio chroniona przed korozją i wpływem warunków atmosferycznych. Wielu producentów osłania drut powłoką PVC, który nie tylko zapewnia dodatkową ochronę, ale równie może nadać siatce inny niż naturalny, stalowy kolor. Najczęściej występujący kolor to zielony, ale na rynku dostępne bywają również inne – najczęściej różne odcienie szarości.
Montaż siatki ogrodzeniowej
Oba rodzaje siatek dostępne są w długich rolkach, więc pozornie technika ich montażu jest podobna. Siatkę zarówno plecioną, jak i zgrzewaną rozwija się wzdłuż wkopanych wcześniej słupków i w ten sposób ogradza teren. W szczegółach jednak proces ten – w zależności od wybranej siatki ogrodzeniowej – przebiega inaczej, wymaga innych narzędzi i umiejętności.
O wiele prostsza w montażu jest siatka zgrzewana. Wpływa na to jej sztywność oraz to, że nie wymaga naciągania. W związku z tym z jej założeniem powinna poradzić sobie nawet jedna osoba. Trudniejszy jest montaż siatki plecionej. Jest ona elastyczna, więc aby dobrze ułożyła się wzdłuż słupków trzeba ją odpowiednio naciągnąć. Potrzeba do tego nie tylko fachowej wiedzy i umiejętności, ale również odpowiednich narzędzi i akcesoriów – śrub, napinaczy czy obejm. Ważne jest również to, że źle zamontowana siatka pleciona po krótkim czasie może się odkształcić, a naciągnięcie trzeba będzie poprawić.
Trzeba jednak pamiętać, że pomimo trudniejszego montażu są okoliczności, w których siatka pleciona jest jedynym rozwiązaniem. Dotyczy to ogradzania terenów nierównych i pagórkowatych. Takich nie da się ogrodzić sztywną siatką zgrzewaną, a tylko elastyczną siatką plecioną.
Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o cenie i kosztach. Zacząć trzeba od tego, że zarówno siatka pleciona, jak i zgrzewana są jednymi z najtańszych metod ogrodzenia terenu. Porównując je do siebie trzeba stwierdzić, że trochę droższa jest siatka zgrzewana, ale wyższe koszty montażu i akcesoriów siatki plecionej sprawiają, że ostateczny koszt kupna i założenia siatki jest dla obu typów bardzo zbliżony.
Inne aspekty wyboru siatki ogrodzeniowej
Wiele osób zastanawia się, na ile wytrzymałe i odporne są siatki ogrodzeniowe oraz czy mogą być uznawane za rozwiązanie trwałe, a nie tymczasowe. Było już wspomniane, że oba omawiane typy wykonane są najczęściej z ocynkowanego drutu pokrytego powłoką z tworzywa sztucznego, co jest wystarczającym zabezpieczeniem przed korozją i wilgocią. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na uszkodzenia fizyczne. Siatki zgrzewane, w związku ze swoją sztywnością, są mniej odporne na nacisk i zgięcia (na przykład, podczas przechodzenia przez siatkę górą można ją trwale wygiąć). Nietrudno wyobrazić sobie taką sytuację, zwłaszcza posiadając dzieci.
Siatki plecione nie wyginają się tak łatwo i najczęściej wracają do swojej pierwotnej formy. Są one jednak narażone na osłabienie naciągu. Może się to zdarzyć na przykład podczas dociskania siatki z jednej lub drugiej strony. Spowodować to może na przykład pies, który stróżując skacze na siatkę i osłabia jej naciąg. W dłuższej perspektywie czasu będzie to wymagało interwencji i naprawy.
Dla wielu użytkowników ważna jest również estetyka. Trudno w tej kwestii wydawać jednoznaczne opinie. Faktem jest jednak to, że o wiele bardziej rozpowszechnione są siatki plecione, a co z tym idzie mogą wydawać się bardziej pospolite, ale niektórzy producenci oferują ich oczka w innych niż romb kształcie, więc i takie siatki mogą być w pewnych okolicznościach uznane z estetyczne. Każdy musi w tym zakresie podjąć własną decyzję.
Siatki ogrodzeniowe – powszechne i popularne
Siatka pleciona czy siatka zgrzewana? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który z rodzajów jest lepszy. Oba mają swoje zalety, ale również pewne ograniczenia, które trzeba wziąć pod uwagę przed ostatecznym wyborem. Ważne jest jednak to, że oba typy są powszechnie dostępne (przykładową ofertę można znaleźć pod tym linkiem – https://www.leroymerlin.pl/ogrodzenia-i-bramy/ogrodzenia-i-akcesoria/siatki-ogrodzeniowe,a516.html) i w sumie, dzięki niewielkim nakładom finansowym i czasowym każdy może się cieszyć ogrodzoną działką i większym bezpieczeństwem własnej nieruchomości.
Źródło: materiały partnera