Jak stworzyć najpiękniejszy ogród roku 2012

0

Cleve West zajmuje się projektowaniem ogrodów od ponad 20 lat i może pochwalić się aż pięcioma złotymi medalami przyznanymi przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze podczas wystaw w Chelsea Flower Show. Również i w tym roku projektant nie zawiódł swojej publiczności – jego ogród  The Brewin Dolphin Garden zdobył złoty medal w kategorii Best Show Garden.  

The Brewin Dolphin Garden celebrował popularne od wieków topiary, ale w całkowicie nowoczesnym wydaniu. W ogrodzie królowały uwielbiane przez Anglików strzyżone w geometryczne formy drzewa i krzewy – głównie cisy oraz buki, lecz ich ogromne sylwetki wyrastały z rabat obsadzonych naturalna roślinnością. Tradycyjnie topiary kojarzą nam się zazwyczaj z formalnymi ogrodami wypełnionymi regularnymi kwaterami, klasycznymi rzeźbami oraz  klombami z sezonową roślinnością. W ogrodzie Cleve West’a jest inaczej: obok precyzyjnie przystrzyżonych topiar rozpościera się morze lekko powiewających  na wietrze traw ozdobnych oraz delikatnych kwiatów. Dzikie czerwone maki, drobne bodziszki, zielone wilczomlecze, paprotki i zwiewne jak puch białe kwiatostany ozdobnego kopru (Ammi majus) wypełniają obszerne rabaty. Swobodne nasadzenia z bylin sąsiadują z kwiatami jednorocznymi (chabry, szałwie, czarnuszka) oraz czosnkami ozdobnymi w odmianach.

Mieszanka stylów tak całkowicie odrębnych wygląda razem pięknie i jest świetną inspiracją dla każdego, kto planuje założenie nowej lub odnowienie starej rabaty. Strzyżone żywopłoty i tradycyjne topiary będą ciekawie kontrastować ze swobodnymi nasadzeniami bylin, roślin cebulowych oraz jednorocznych. Tradycja i współczesność, formalna elegancja i ponadczasowość … czy może być lepszy przepis na piękny ogród?

 

The Brewin Dolphin Garden

 The Brewin Dolphin Garden

You might also like More from author

Leave A Reply