Zamiataj, spacerując

0

Wiosenne porządki
 
Wiosną, kiedy warunki klimatyczne zachęcają do przebywania w ogrodzie, konieczne jest zazwyczaj przeprowadzenie szeregu prac, które pozwolą nam cieszyć się wypielęgnowaną florą aż do jesiennych przymrozków. Lista prac ogrodowych jest dość obszerna i przez cały okres wegetacji roślin stale się ona wydłuża. Ponadto nie można pozwolić sobie na zapominanie o regularnym sprzątaniu przestrzeni miedzy rabatkami, grządkami i kwietnikami. Należy odpowiednio rozłożyć swoje siły, tak by pod koniec pracowitego dnia nie zabrakło nam energii na końcowe porządki. Wykonywanie prac ogrodowych z odpowiednio dobranym sprzętem zapobiega uszkodzeniom mięśni i bólom w obrębie kręgosłupa i lędźwi. Pomocne w tym zakresie są technologie proponowane przez producentów urządzeń czyszczących. Wszystkie nowatorskie w swojej prostocie urządzenia projektowane i konstruowane są w taki sposób, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Przykładowo firma Kärcher wypuściła na rynek serię zamiatarek, które umożliwiają bardzo szybkie oczyszczenie podjazdów, różnego rodzaju chodników i ścieżek tak, aby nie męczyć ciała nienaturalną postawą.
 
Prawidłowa postawa a prace ogrodowe
 
Większość czynności wykonywanych w ogrodzie wymaga schylania się. Zamiast ciągłego wyginania pleców w łuk, lepiej kucnąć i w takiej pozycji przystąpić do wykonywania zaplanowanej czynności. Jednak co zrobić, gdy nasze działania wymagają monotonnego ruchu w pozycji pionowej, jak to ma miejsce podczas zwykłego, codziennego zamiatania chodnika? Warto wtedy pomyśleć o wykorzystaniu akcesoriów ogrodowych, które pomogą nam dbać o zdrowie, a dodatkowo przyspieszą i umilą pracę. W takim przypadku ręczna zamiatarka będzie zdecydowanie lepsza od każdej, choćby najlepiej zaprojektowanej miotły. W zamiatarkach tego typu wykorzystuje się prostą konstrukcję – walcowe szczotki kierują zmiecione liście i śmieci wprost do pojemnika na zanieczyszczenia. Ręczne zamiatarki nie wymagają przyjmowania nienaturalnej postawy, gdyż posiadają ergonomiczny uchwyt z możliwością regulowania jego zasięgu i wysokości. W swej budowie i kształcie przypominają one kosiarkę, jednak w odróżnieniu od niej są łatwe w przechowywaniu, gdyż można je złożyć i postawić w pozycji pionowej. Inną zaletą jest fakt, że nie potrzebują one dodatkowego źródła zasilania. Siłą pędną takich zamiatarek jest osoba je obsługująca. Wybierając się na krótki spacer po posiadłości, każdy bez większego wysiłku może posprzątać zaśmieconą powierzchnię. Wystarczy prowadzić przed sobą zamiatarkę, a ta uruchamia się z chwilą rozpoczęcia marszu.

 

Przechowywanie zamiatarki

Zamiatarkę łatwo przechować w garażu
 

Szybkie zamiatanie
 
W odróżnieniu od klasycznej miotły do zamiatania, zamiatarki nie są tak męczące w użyciu, gdyż równocześnie zamiatają i zgarniają wszystkie napotkane na swej drodze śmieci. Wyposażenie w szczotkę główną oraz w szczotki boczne zapewnia bardzo dokładne oczyszczanie powierzchni nawet w trudno dostępnych miejscach przy obrzeżach i krawężnikach. Zwyczajowo szczotki boczne posiadają również możliwość regulowania zarówno rozstawu, jak i wysokości. Szerokie rozstawienie szczotek umożliwia zwiększenie zakresu zamiatanej powierzchni. Natomiast regulowanie ustawienia wysokości pozwala dopasować urządzenie również do chodników i podjazdów wybrukowanych o dużych nierównościach. Dzięki prostocie użytkowania zamiatarek ręcznych możliwe jest niemal pięciokrotnie szybsze posprzątanie podwórka. Różne modele zamiatarek ręcznych są w stanie oczyścić nawet od 1600 m2/h do 2500 m2/h (np. zamiatarki ręczne Kärcher). Jedynym ograniczeniem w tym wypadku jest chęć wyjścia na spacer, który prócz korzyści wynikających z faktu doprowadzenia podjazdu i chodników do porządku, zapewni przyjemną dawkę wysiłku fizycznego.

 
Dopasuj zamiatarkę do swojego ogrodu
 
Przy wyborze zamiatarki ręcznej ważne jest dopasowanie wydajności urządzenia do własnych potrzeb, a przede wszystkim do wielkości obszaru, na którym będzie ona wykorzystywana. Do gospodarstwa małego i średniego wystarczające będą zamiatarki o mniejszej wydajności i pojemności zbiornika na śmieci (przykładowo zbiornik o pojemności 16 litrów). Natomiast w przypadku osób, które posiadają rozległe podwórka i szerokie podjazdy, lepiej sprawdzą się zamiatarki o większej pojemności zbiornika (32 litry). Dodatkowo podczas wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę na rodzaj roślinności, jaka dominuje w ogrodzie. W przypadku dużej ilości drzew i krzewów liściastych, które jesienią zrzucają liście, warto zastanowić się nad wyborem zamiatarki o największej wydajności i pojemności zbiornika. Dzięki temu pomoże ona w pracach ogrodowych przez niemal cały rok. Wiosną ułatwi oczyszczenie posesji z pozimowych zanieczyszczeń, latem zapewni stałe utrzymanie czystości, natomiast jesienią będzie niezawodna podczas codziennego sprzątania liści.

Artykuł powstał we współpracy z Kärcher

You might also like More from author

Leave A Reply