Wczesna wiosna w Alhambrze

0

Jeśli nie lubicie tłumów, to wczesna wiosna jest najlepszą porą roku na odwiedziny jednego z najsłynniejszych ogrodów  świata – Alhambry. To magiczne miejsce znajduje się w andaluzyjskim regionie Hiszpanii i zostało zbudowane 700 lat temu przez mauretańskich kalifów – dzisiaj to najlepiej zachowany ogród islamski w całej Europie.

 

Alhambra

 

Słynny Dziedziniec Mirtów Patio de los Arrayanes oraz fontanna lwów znajdująca się na dziedzińcu Patio de los Leones obsadzonym drzewkami pomarańczowymi to prawdziwy raj i rozkosz dla oka. Od roku 1984 Alhambra wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Ogrody Alahambry są obecnie głównie rekonstrukcją, a ich niebiańskie piękno zawdzięczamy pracom konserwatorskim prowadzonym tu w XIX wieku. Posadzone 100 lat temu krzewy mirtu zwyczajnego (Myrtus communis) najparwdopodobniej rosły na terenie głównego dziedzińca Alhambry już w okresie arabskim, zaś malownicze budynki ozdobione są stiukowymi arabeskami z czasów sułtańskich. 

Z mauretańskiego pałacu oraz słynnych dziedzińców rozpościerają się widoki na malownicze góry Sierra Nevada. Ogrody chłodzone latem przez płynącą wodę wydają się ucieleśnieniem islamskiego marzenia o przyszłym raju. Dzięki Alhambrze możemy poznać sztukę ogrodów arabskich i średniowieczną architekturę regionu wschodniego Morza Śródziemnomorskiego.  Ogrody otwarte są dla zwiedzających przez cały rok, a informacje na temat dojazdu oraz zakupu biletów znajdują się TUTAJ.

 

Więcej zdjęć z Alhambry w Galerii Dnia.

You might also like More from author

Leave A Reply