Tulipany Darwina do ogrodu na lata

0

Jeszcze do niedawna tulipany kojarzyły się z kolorem czerwonym i takie właśnie kwiaty najczęściej spotykane były w ogrodach na wsiach, w miastach i miasteczkach. Te  popularne czerwone tulipany z czarnym środkiem to odmiana Apeldoorn z grupy tulipanów Darwina. Bardzo odporna i mało wymagająca, a co najważniejsze zdolna do odradzania dorodnych cebulek przez wiele lat, nawet na niezbyt żyznym stanowisku. I w ten sam sposób można opisać również inne odmiany z grupy Darwina, których witalność sprawia, że doskonale nadają się do naturalizacji i należy traktować je raczej jako stały element ogrodu, niż jako roślinę sezonową.

Sklep Na Ogrodowej

Grupa mieszańców Darwina została zapoczątkowana w latach 40-stych ubiegłego wieku w Holandii. W pierwszym okresie skupiała odmiany tulipanów pojedynczych (sześciopłatkowych) w odcieniach żółto-pomarańczowo-czerwonych. Obecnie spektrum kolorów mieszańców Darwina znacznie się poszerzyło. Dzięki upartym hodowcom mamy również odmiany różowe, a także dwubarwne. Tulipany Darwina należą do najwyższych, niektóre odmiany dorastają nawet do 70 cm.  Większość  zakwita późno, dopiero w pierwszej połowie maja.

Mieszańce z grupy Darwina posadzone w ogrodzie nie będą kłopotliwe w pielęgnacji. Oczywiście musimy zadbać o właściwe stanowisko z glebą lekką, przepuszczalną i zasobną w próchnicę. Wybrane miejsce nie może być zastoiskiem wodnym nawet w okresie wiosennym – cebule nie tolerują nawet okresowego zalania. Cebulki, które należą do największych – nierzadko w sprzedaży pojawiają ogromne jak na tulipany cebule w rozmiarze 14/16 (obwód cebuli w cm) sadzimy na przełomie lata i jesieni. Pozostawiamy je na tym samym miejscu przez kilka sezonów. Sygnałem do wykopania i przesadzenia cebulek jest zagęszczenie roślin i zdrobnienie kwiatów. Corocznie staramy się nawozić tulipany kompostem (jesień lub wczesna wiosna). Po kwitnieniu rośliny ogławiamy, po zaschnięciu liści usuwamy pozostałości roślin z rabaty.

Najciekawsze odmiany tulipanów z grupy Darwina to American Dream –pomarańczowo-kremowy, Ollioules – różowo-biały, Banja Luka – pomarańczowo-żółty, Pink Impression – różowy, Golden Apeldoorn – żółty, Ivory Floradale – kremowy, o olbrzymich kwiatach, Daydream – pomarańczowy.

Zobacz nasz E-Magazyn o tulipanach.

You might also like More from author

Leave A Reply