Tawuły – ciekawe i łatwe w uprawie krzewy ozdobne

0

Jeśli szukacie pięknego krzewu, który nie wymaga zbyt wiele troski, ani szczególnie dobrego podłoża, przypatrzcie się bliżej tawułom. Rodzaj Spirea (Tawuła) obejmuje ponad 80 gatunków o zróżnicowanym pokroju, kolorze kwiatów i wybarwieniu liści.

Gatunki, które najczęściej trafiają do ogrodów to m.in.

tawuła brzozolistna (Spirea betulifolia), która nie przekracza 1 m wysokości, a jej gęsto ułożone gałązki w czerwcu pokrywają się kremowymi kwiatami,

tawuła gęstokwiatowa (Spirea densiflora) nieco niższa od poprzedniej, o kwiatach jasnoróżowych pojawiających się na przełomie czerwca i lipca i liściach pięknie przebarwiających się jesienią,

tawuła szara (Spirea cinerea) – jej odmiana ‘Grefsheim’ tworzy kaskady śnieżnobiałych kwiatów, a okazały krzew dorasta do dwóch metrów szerokości i wysokości)

tawuła Douglasa (Spirea douglasii) – półtorametrowy krzew o wydłużonych różowych kwiatostanach

tawuła van Houtte’a (Spirea vanhouttei) – jedna z najbardziej okazałych, nierzadko rosnąca powyżej 2,5 metra o białych, kępkowatych kwiatach pojawiających się wcześnie, bo już pod koniec maja,

i wreszcie tawuła japońska (Spirea japonica), dostępna w sporej liczbie odmian, od drobniutkich, 30-sto centymetrowych krzewów, jak np. kwitnąca w jasnoróżowym kolorze odmiana ‘Japaness Dwarf’, po solidne, jednometrowe, takie jak np. ‘Antony Waterer’, których intensywnie różowe kwiaty pojawiają się w pełni lata. Tawuły japońskie można również dobierać pod kątem kolorystyki liści – do rozjaśnienia ogrodu i nadania lekkości rabatom nadają się odmiany o złotożółtym zabarwieniu liści np. ‘Goldmound’ lub ‘Glodflame’, której młode liście początkowo mają barwę pomarańczowożółtą.

Tawuła

Tawuły to rośliny w pełni mrozoodporne i mało wymagające – urosną nawet na słabszej glebie. Odporne na choroby i zmienną pogodę, znoszą bez uszczerbku krótkotrwałe susze. Wolą stanowiska słoneczne, ale będą też rosły w półcieniu, gdzie odmiany o jasnych liściach zachowają wiosenną, złotozieloną barwę dłużej, niż w pełnym słońcu. Odmiany niskie można co roku jesienią lub na przedwiośniu radykalnie przycinać – dzięki czemu zachowają świeżość i ładny pokrój. Odmiany wyższe również nie boją się cięcia – jednak odbudowanie w pełni rozwiniętego krzewu zajmie dwa lub trzy sezony.

Wysokie gatunki tawuł wykorzystujemy na żywopłoty i jako rośliny soliterowe. Niskie będą świetnie nadawać się do tworzenia grup rabatowych albo jako rośliny okrywowe. Te najmniejsze można również sadzić w dużych donicach. Gdziekolwiek posadzone, tawuły z pewnością nas nie zawiodą. Możemy je bez ryzyka traktować jako stały element ogrodu.

You might also like More from author

Leave A Reply