Sałatkowe co nieco, czyli jak uprawiać młode listki

1

Młodej, pełnej witamin zieleniny nigdy nie za wiele na naszym stole, dlatego warto wykorzystać każdą sposobność, żeby w taką zieleninkę się zaopatrzyć. Oczywiście można kupić, ale jeśli mamy skrawek własnego ogródka albo choćby balkon, już od wiosny możemy korzystać z własnych zielonych plonów. Bardzo szybką produkcję witamin zapewnia uprawa tak zwanych młodych listków na sałatki. Od siewu do pierwszych zbiorów upływa zwykle 4 – 5 tygodni, i co ważne zbiory możemy powtarzać kilkukrotnie – bo listki odrastają. Wybór nasion warzyw sianych na młode listki decyduje o smaku sałatki i jeśli mamy trochę doświadczenia w uprawie, możemy tworzyć różnorodne ciekawe kompozycje. W sprzedaży pojawiły się też gotowe zestawy nasion o określonym smaku, np. łagodnym lub ostrym.

Uprawa mieszanki młodych listków dobrze sprawdza się w pojemnikach, które standardowo napełniamy na dnie drenażem, a potem żyzną ziemią ogrodniczą. Unikamy nawozów mineralnych – lepiej zastosować np. granulowany obornik. Z kompostem warto uważać, bo mogą być w nim nasiona chwastów, które po wykiełkowaniu trudno będzie rozróżnić i usunąć ze spożywczej mieszanki listkowej. Z tego samego powodu ziemia użyta do donic również powinna być pozbawiona nasion (nie bierzmy jej z ogrodu). Zmieszane nasiona wysiewamy płytko, ziemię lekko uciskamy i dbamy, aby była stale lekko wilgotna. Rośliny kiełkują już po siedmiu – dziesięciu dniach i najlepiej rosną na słońcu. Gdy listki mają już 10 – 12 cm wysokości możemy ściąć nożyczkami pierwszą partię. Nie tniemy zbyt nisko – najmłodsze listki powinny zostać nieuszkodzone, wtedy rośliny będą szybko kontynuować wzrost.

Ciekawym i wygodnym sposobem uprawy młodych listków jest zastosowanie nasion na krążku (krążki wytwarzane np. przez firmę nasienną W.Legutko). Nasiona są wymieszane i równomiernie przytwierdzone do delikatnej, biodegradowalnej tkaniny. Do wyboru mamy np. mieszanki o smaku pikantnym lub łagodnym. Krążek wystarczy zasypać cienką warstwą ziemi i podlewać. Uprawa jest bardzo prosta, a młode listki są nie tylko smaczne, ale i dekoracyjne – dodają urody naszym doniczkowym kompozycjom.

Uprawa młodych listków z nasion na krążku – krok po kroku

Siejąc warzywa na młode listki w ogrodzie lepiej jednak nie stosować mieszanek – z prozaicznego powodu – ze względu na chwasty. Jeśli posiejemy wybrane warzywa oddzielnie, łatwo odróżnimy je od ogrodowych chwastów, które z pewnością pojawią się wśród naszych upraw. W warzywniku młode listki można również pozyskać w trakcie przerywania za gęsto posianych warzyw. 

Jakie nasiona wysiewamy na młode listki:

-sałatę masłową, lodową, rzymską i dębolistną,

-rzodkiewkę, 

-rukolę, 

-rzeżuchę, 

-mizunę i musztardowiec,

-buraki ćwikłowe.

You might also like More from author

1 Comment

  1. klaudia says

    Czy do uprawy młodych listków potrzebne są specjalne nasionka?

Leave A Reply