Saguaro National Park w Arizonie, USA

0

Tuscon w Arizonie to miejsce otoczone surowymi pustynnymi piaskami wysuszonymi przez palące promienie słoneczne. Tu i ówdzie można napotkać syczącego grzechotnika, a pod czystym błękitnym niebem szybują ogromne sylwetki kondorów. Trudno uwierzyć, że w tak niebezpiecznym miejscu istnieje życie. Obszar ten jednak porasta ogromna ilość przeróżnych gatunków kaktusów. Szczególnie dobrze zadomowiły się tu olbrzymy o nazwie  Karnegia olbrzymia (Carnegiea gigantea), znane również pod nazwą Indian saguaro.

 

Kaktusy Saguaro. Fot. http://www.nps.gov/sagu

 

Tuscońskie kaktusy Saguaro mają aż 15 metrów wysokości i w ciągu jednego dnia są w stanie wypić aż 1000 litrów wody – harmonijkowo ułożone faudy biegnące wzdłuż łodyg rozprostowują się, gdy roslina się nią nasyci. Mogą żyć aż 250 lat, a ich białe kwiatki, które pojawiają się na roślinie od maja do czerwca, są symbolem stanu Arizona.

 

Kwitnące kaktusy w Arizonie. Fot. Jacek Lasota

 

Narodowy Park z kaktusami w Arizonie znajduje się na terenie ogromnego Sonoran Desert, który znany jest z bardzo wysokich temperatur oraz suchego powietrza. Jednak i tutaj zdarzają się czasami obfite opady deszczu, a nawet śniegu. Turyści podziwiający kaktusy moga na swojej drodze spotkać aż 6 gatunków grzechotnika oraz przypominające świnki Javeliny. Zwierzęta mieszkające na pustyni Sonoran dzięki kaktusom znajdują schronienie oraz pożywienie. Latem zaś smaczne owoce saguaro są zbierane przez ludzi z plemienia Tohono O’odham.

 

Jevelin. Fot. http://www.nps.gov/sagu

 

Saguaro National Park jest miejscem rozległym, a więc planując wyzytę należy się do niej stosownie przygotować. Na stronie internetowej parku podawane są akutualne informacje dotyczące zagrożenia pożarowego oraz konieczności picia wody. Raz zakupiony bilet pozawala turystom dokładnie zwiedzić park, gdyż ważny jest przez 7 dni, a do dyspozycji odwiedzających jest szereg przygotowanych przez pracowników parku planów zwiedzania oraz zajęć. Więcej informacji dotyczących odwiedzin parku znajdziecie TUTAJ.

You might also like More from author

Leave A Reply