Pompa do oczka wodnego – jaka jest jej rola?

0

Piękne oczko wodne z pewnością cieszy oczy, a poprawnie założone i dobrze funkcjonujące będzie robić tylko to. Zakładając oczko w ogrodzie, nie chcemy przecież ciągle martwić się jego czystością i parametrami wody. Z tego względu kupujemy takie urządzenia, jak filtr do wody oraz pompę. Działanie ich zapewnia nam czysty zbiornik i umożliwia hodowlę ryb czy innych zwierząt, jeśli mamy takie plany. Kiedy i jaką pompę warto dobrać do naszego akwenu?

W jakim oczku wodnym potrzebna jest pompa

Realia są takie, że w prawie każdym akwenie zakup pompy będzie koniecznością. W większych akwenach niekiedy można się bez pompy obejść, jednak jej montaż wciąż jest zalecany. Jeśli nasze oczko ma mniej, niż 10m2 oraz 1,5 głębokości, zakup tego urządzenia będzie wymagany. Dzieje się tak dlatego, że im mniejszy zbiornik, tym łatwiej o glony, a gorzej o utrzymanie równowagi biochemicznej wody.

Głównym zadaniem pompy jest wspieranie działania filtra wodnego. Pompa w oczku zapewnia stałą cyrkulację wody, zasila filtr brudną wodą i przez to zapewnia jego wydajne działanie, a nam czystą wodę w obszarze całego akwenu. Istnieje możliwość zakupu filtra z pompą, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać urządzenia osobno.

Pompa fontannowa

Pompy nie tylko odpowiedzialne są za cyrkulację wody. Mogą również zasilać kaskady, wodospady czy fontanny właśnie. Najlepiej do tego zadania sprawdzi się pompa fontannowa. Na rynku znajdziemy pompy, które mogą zasilić strumień wody o wysokości dochodzącej do nawet 11 metrów. Jeśli zatem zależy nam na stworzeniu niesamowitej atmosfery w naszym ogrodzie, powinniśmy rozważyć przy projektowaniu oczka montaż pompy fontannowej.

Jak wybrać odpowiednią pompę do filtra?

Pompę do zbiornika wodnego powinniśmy dobrać w oparciu o jego wielkość, a ściślej, o wydajność pompy. Pierwszym krokiem będzie zatem poznanie objętości naszego oczka, którą oblicza się w metrach sześciennych. Kształt i głębokość oczka może być nieregularna, co nieco utrudnia nam zadanie. Warto zatem dobrze zapamiętać, ile wody wlaliśmy do zbiornika. Mając te informację, możemy przystąpić do wyboru urządzenia. Pompa wodna powinna być w stanie przefiltrować całą wodę w twoim zbiorniku w czasie nie dłuższym, niż 2 godziny. Mając wiedzę na temat tego, że wydajność oblicza się m3/h wiemy, jakich parametrów w pompie szukamy.

Pompa fontannowa do oczka wodnego AQUA NOVA. Źródło: akwarystyczny24.pl

Jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej, pompy pracują przez cały sezon letni, dlatego ten parametr również ma znaczenie. Na rynku znajdziemy świetne pompy energooszczędne, a nawet takie, które zasilane są przez energię słoneczną. Choć droższe na stracie, wygenerują nam one oszczędności w dłuższej perspektywie.

Gdzie w oczku umieszczamy pompę?

Aby zapewnić jak najlepsze działanie filtra warto pompę umieścić w możliwe jak największej od niego odległości. Dzięki temu czysta woda nie jest ponownie filtrowana, a cały akwen jest równomiernie oczyszczany. W mniejszych oczkach pompę warto umieścić na dnie zbiornika, w najgłębszym jego miejscu. Z kolei w przypadku dużych akwenów pompa może być umieszczona na brzegu, jednak powinna znaleźć się poniżej lustra wody.

You might also like More from author

Leave A Reply