Opuchlaki – nieproszeni goście ogrodowi

0

Ozdobne i użytkowe rośliny ogrodowe to łakomy kąsek dla wielu owadów szkodników. Na liście tych najbardziej uciążliwych na wysokim miejscu znajdują się opuchlaki (Otiorhynchus) – kilkumilimetrowe chrząszcze, które z dużą żarliwością korzystają z ogrodowego menu. Ponieważ owady te żerują głównie nocą, to często trudno je zaobserwować.

Świetnie widoczne natomiast są ślady po ich ucztowaniu: obgryzione liście, uszkodzona kora na młodych gałązkach i poprzecinane młode przyrosty na drzewach i krzewach. Opuchlaki nie są wybredne, smakuje im wiele gatunków i odmian roślin uprawnych: przycinają pędy na śliwach i czeremchach, żerują na liściach różaneczników i hortensji, obgryzają żywotniki, trzmieliny i winobluszcze.

Bardzo szkodliwe są także larwy tych owadów, które rozwijają się w ziemi, zwykle w obrębie systemu korzeniowego wybranej przez opuchlakowego rodzica rośliny. Z apetytem zajadają jej korzenie, co w efekcie prowadzi do osłabienia lub całkowitego obumarcia. Larwy opuchlaków są utrapieniem dla właścicieli szkółek uprawiających  krzewy i byliny w pojemnikach. Dokuczają również plantatorom truskawek, malin i porzeczek podgryzając korzenie i niszcząc rośliny na dużych powierzchniach.

 

Opuchlak

Opuchlak – dorosły owad

 

Opuchlaki są chrząszczami nielatającymi, ale bardzo sprawnie „spacerują” po roślinach. W ciągu dnia zwykle szukają schronienia, a ich aktywność znacznie podnosi się nocą. Jeśli poczują się zagrożone, udają, że są martwe, odpadając z objadanego liścia. Zimują najczęściej w postaci larwalnej zagrzebane w ziemi.

 

Fot. wiki

Larwy opuchlaków mają charakterystyczne zabarwienie 

 

Opuchlaki najbardziej są szkodliwe w formie larwalnej – owady dorosłe zwykle nie powodują całkowitego zniszczenia rośliny, choć ją widocznie uszkadzają. Do zwalczania larw możemy wykorzystać środki biologiczne (np. Entonem, Larvanem) zawierające pasożytnicze nicienie, nie będące zagrożeniem dla człowieka. Zaatakowane przez nie larwy w ciągu kilku dni obumierają, a pasożyty przenoszą się na nowego żywiciela, o ile tylko znajdzie się w ich zasięgu. 

You might also like More from author

Leave A Reply