Ogrody z widokiem

0

Powerscourt Gardens w hrabstwie Wicklow są jednym z najbardziej znanych ogrodów w Irlandii. Nawet na pocztówkach zachwycają swoim nietypowym położeniem i rozplanowaniem na tarasach, z których jak na dłoni widać górę Sugarloaf Mountain. Nic więc dziwnego, iż miejsce to dzisiaj odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów.

Powerscourt Gardens. Fot. K Bellingham

Widok na pałac znad okrągłego stawu.

 Pałac, u stóp którego rozciągają się ogrody, jest przykładem architektury palladiańskiej. Zaprojektował go w roku 1741 dla ówczesnego właściciela posiadłości Wicehrabiego Powerscourt, architekt Richard Castle (Cassel). Aby nadać pałacowi szczególnie imponującego wyglądu, architekt zaproponował, aby otaczające go ogrody były rozplanowane na tarasach. Zaprojektowano więc kilka potężnych tarasów obniżających się od pałacu w dół doliny Sugarloaf Mountain. U stóp najniższego tarasu wykopano okrągły staw, w którym odwiedzający mogą zobaczyć bajkowe odbicie pałacu, tarasów oraz fontann.

Swój włoski charakter ogrody otrzymały okło 100 lat później, kiedy to do Powerscourt zaproszono projektanta o nazwisku Daniel Robertson. Jego inspiracją był prawdopodobnie ogród przy Villa Butera na Secylii, ponieważ w podobny sposób Powerscourt ozdobiony został klasycznymi rzeźbami oraz urnami i posadzkami wykonanymi z kamiennych mozaik.  Przed pałacem zaś utworzono szeroki taras oraz imponujące schody prowadzące do okrągłego stawu. Wielka wizja projektanta niestety nie została dokończona, ponieważ Szósty Wicehrabia Powerscourt zmarł bezpotomnie. Prace jednak dokończył wiele lat później ogrodnik Alexander Robertson dosadzając odpowiednie drzewa oraz krzewy i instalując w ogrodzie ozdobne wrota, rzeźby.

Powerscourt Gardens. Fot. K Bellingham

Sugarloaf Mountain w tle. 

W listopadzie 1974 roku w pałacu wybuchł pożar, który strawił całkowicie dach i większość historycznych wnętrz. Dzisiaj jednak jest on wraz z ogrodem w perfekcyjnym stanie (odbudowany w 1996 roku) i olśniewa odwiedzjących swoim pięknem oraz różnorodnością. Obok ogrodu formalnego znajdują się tutaj rozległe rabaty bylinowe, ogród japoński, ogród kuchenny oraz wiktoriańskie szklarnie otoczone rosarium. 

Powerscourt Gardens. Fot. K Bellingham

 Powerscourt Gardens jesienią.

Powerscourt Gardens. Fot. K Bellingham

Posiadłość Powerscourt Gardens jest otwarta dla odwiedzających przez cały rok. Więcej informacji dotyczących godzin otwarcia, cen biletów oraz dojazdu można zobaczyć TUTAJ.

You might also like More from author

Leave A Reply