Ogrody przy Zamku w Książu

0

Odwiedzając Dolny Śląsk koniecznie należy pamiętać o wizycie w Zamku w Książu, położonym niedaleko Wałbrzycha. To miejsce o bogatej historii – pierwsze informacje o jego dziejach pochodzą z XIII w. Zamek, rozbudowywany i wzbogacany w kosztowne wyposażenie przez kolejne wieki świetnie zachował się do czasów II wojny światowej. Ostatnia właścicielka, księżniczka Daisy, uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet swoich czasów, wysiedlona została z zamku w 1941 roku i odtąd czasu budowla zaczęła podupadać. Zdewastowana przez nazistów, którzy do zakończenia wojny prowadzili tam intensywną przebudowę, potem niszczała zajęta przez wojska radzieckie.

Zabezpieczenie budynku i stopniowa odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1956 roku. Niestety bogate wyposażenie wnętrz i wartościowe zbiory dotychczasowych właścicieli zostały rozkradzione bądź zniszczone w czasach wojny i bezpośrednio po niej. Obecnie, po wieloletniej renowacji zamek ponownie sprawia imponujące wrażenie, a dodatkowego czaru dodaje mu przyzamkowa zieleń i przepiękne tarasowe ogrody.

Tarasy ostateczną formę uzyskały w przebudowie zamku na początku XX w. Założone na nich ogrody ciekawie wyglądają nie tylko w czasie spaceru po ogrodowych ścieżkach, ale także z okien komnat zamkowych, skąd można podziwiać misterne, zielone wzory wykonane m.in. ze strzyżonych bukszpanów. Bogata zieleń lasów liściastych, które otaczają Zamek dodaje uroku temu magicznemu miejscu i sprawia, że o każdej porze roku  warto zajrzeć do Książa, gdzie historia i przyroda zgodnie ze sobą współegzystują.

 

 

Zobacz zdjęcia z ogrodów zamkowych w naszej GALERII.

Więcej informacji na stronie Zamku w Książu.

You might also like More from author

Leave A Reply