Ogród Botaniczny na Maderze

0

Madera to wyspa, na której panuje cudowny klimat. Nigdy nie jest tam zbyt gorąco, ani zbyt zimno, a w dodatku poziom opadów deszczu utrzymuje się zawsze akurat na tyle – ile potrzeba bujnej przyrodzie. Łagodny i regularny klimat pozwolił sprowadzić na Maderę szereg gatunków tropikalnych roślin (m. in. banany), które świetnie się tu przyjęły. W roku 1960 spełniło się marzenie mieszkańców wyspy i otwarto tu ogród botaniczny, który znajduje się 3km od Funchal, w Quinta do Bom Sucesso.

Madeira Botanical Garden jest miejscem bardzo często odwiedzanym przez turystów z całego świata, a z jego tarasów rozplanowanych na zboczach górzystego terenu rozpościerają się przepiękne widoki na otaczający wyspę Ocean Atlantycki. Pierwszy ogród stworzyli tu ponad 100 lat temu członkowie rodziny Reid, dzisiaj jednak miejsce to należy do rządu i jest otwarte do publicznego zwiedznia. Na 80 tysiącach metrów kwadratowych zebrano wiele kolekcji roślin uprawianych w podzwrotnikowym i tropikalnym klimacie, razem ponad 2000 egzemplarzy. Sam ogród podzielono na 5 najważniejszych części:

• Roślinność rodzima występująca na Maderze oraz innych wyspach Atlantyckich czyli Azorach, Kanarach oraz Cape Verde. Jest tu około 100 różnych gatunków łącznie z drzewami pochodzącymi z rodzimego lasu o nazwie ‘Laurissilva’.

• Gaj zadrzewiony roślinami pochodzącymi z rejonów tropikalnych oraz Himalajów.

• Sukulenty pochodzące głównie z Południowej Afryki.

• Ogród tropikalny obsadzony drzewami awokado, papaya oraz mango – a także kawą, trzciną cukrową i inną tropikalną roślinnością użytkową.

• Loiro Park, w którym zebrano najpiękniejsze ptaki egzotyczne. Pomiędzy nimi rzadko spotykane papugi oraz ptactwo pochodzące z Azji i Australii.

Ogród botaniczny na Maderze to prawdziwy raj – wśród rzadko spotykanych kwiatów latają tropikalne ptaki oraz motyle, jest tu także miejsce na badania przyrodnicze i edukację. Dodatkowo znajduje się tu Muzeum Naturalne oraz przystanek kolejki linowej łączącej ogród botaniczny z Monte.

 

Ogród Botaniczny na Maderze.

You might also like More from author

Leave A Reply