Najpiękniejsze rośliny do ogrodów naturalistycznych

0

Ogrody i ich projekty ewoluują. Czasy się zmieniają, ludzkość staje się coraz bardziej uświadomiona i to odbija się pozytywnie na tworzeniu nowych przestrzeni zieleni.  Dotyczy to nie tylko ogrodów prywatnych, ale także nowo-powstałych parków publicznych i nawet obsadzeń miejskch typu ronda, parkingi. Po wielu, wielu stylach ogrodowych i setkach lat koło się zamyka i wracamy do natury. Podobają nam się rabaty przypominające dzikie łąki oraz całkiem naturalne oczka wodne, zachwycamy się ogrodami leśnymi i rodzimymi gatunkami drzew – to jest piękny, naturalny i swobodny styl pasujący do każdego zakątka naszego kraju. 

Ogrody naturalne (naturalistyczne) mają swoje ulubione rośliny. Jest ich bardzo dużo, ale ogólnie łączy je to, że są jak najmniej wymyślne i w dużym stopniu przypominają to, co faktycznie rośnie na dzikich łąkach naszego całego kontynentu.  Wiele z nich można spokojnie wypatrzyć z okna samochodu podczas wypadów na wieś – są to byliny, trawy ozdobne, rośliny jednoroczne i dwuletnie, a także rośliny cebulowe. Oto kilka faworytów bardziej i mniej znanych:

Jeżówki (Echinacea purpurea) – w kompozycjach naturalistycznych najpiękniej wyglądają jeżówki w oryginalnych kolorach podstawowych odmian: fioletowy, różowy i biały. Ich duże kwiaty świetnie komponują się z roślinami o drobnych kwiatkach (jak widać na zdjęciu głównym artykułu). Łatwe w uprawie. Najlepiej jest rozmnażać je przez podział.

 

 Mak polny.

Mak polny ze żmijowcem zwyczajnym. 

 

Mak polny (Papaver rhoeas) – roślina jednoroczna, bardzo łatwa w uprawie z nasion rozrzuconych na glebie wiosną lub nawet jesienią. Mak ten jest nam wszystkim bardzo dobrze znany, gdyż rozpowszechniony jest na terenie całego kraju. Najpiękniej wygląda w grupach obok zwiewnych traw ozdobnych i innych roślin polnych np. żmijowca zwyczajnego (zobacz foto). Wystarczy garść nasionek rzucona ‘ot tak’ na rabatę, aby zmienić ją w naturalną oazę.

Mak wschodni (Papaver orientalis) – to roślina wieloletnia, ale jej okres kwitnienia przypada tylko na początek lata (maczki polne kwiatna całe lato). Później na roślinach pozostają główki nasienne i ‘rozczochrana’ rozeta liści. Warto więc maki wschodnie sadzić na przemian z roślinami, które w drugiej połowie lata ‘przejmą od nich pałeczkę’ na rabacie. Pięknie do nich pasują trawy ozdobne np. trześlica modra (Molinia caerulea) i miskanty (Miscanthus), które wypuszczają kwiaty dopiero w środku lata, a bujnymi liśćmi są w stanie zakryć makowy ‘bałagan’. Duże pąki maków, a potem ich owocostany będą świetnie wyglądały wśród traw.

Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare) – roślina dwuletnia, kwitnie od czerwca do końca jesieni i rzadko komu kojarzy się z kandydatem na obsadzenia rabat. Jego kwiaty mają jednak przepiękny błękitny kolor – tak bardzo ceniony wśród ogrodników. Nasadzenia muszą być w grupach minimum 3 lub 5 roślin.

 

Gillenia trifoliata.

Gillenia trifoliata z Cirsium rivulare 'Atropurpureum’ . 

 

Gillenia trifoliata lub Porteranthus trifoliatus – to bajkowa bylina, której malutkie kwiaty w kształcie gwiazdek tworzą na rabatch lekkie chmurki. Doadtkowo posiada ciekawą barwę pędów, a jej liście jesienią przebarwiają się na piękny rdzawy kolor. Jest całkowicie mrozoodporna.

 

Więcej portretów roślin do ogrodów naturalistycznych w naszej GALERII DNIA.

You might also like More from author

Leave A Reply