Lilie wodne

0

Lilie wodne mogą być ozdobą nie tylko ogrodów w którym znajduje się staw lub  oczko wodne ale także, można uprawiać odmiany miniaturowe w beczkach, misach lub innych naczyniach  na balkonach lub tarasach. Ich piękne pływające kwiaty i liście będą ozdobą każdej, nawet najmniejszej tafli wody.
Lilie wodne oczarowały wielu artystów, ale chyba najbardziej znana jest seria obrazów z liliami, sławnego impresjonisty Claude’a Moneta. Magnetyzujące dzieła znajdują się w paryskim muzeum D’Orsay. Natomiast w Polsce największą admiratorką tych roślin była pisarka – Maria Dąbrowska, która uwieczniła nenufary w powieści „Noce i Dnie”.

Ozdobne lilie wodne 
Grzybienie białe (Nymphaea alba L.) potocznie zwane liliami wodnymi lub nenufarami są bylinami  zimującymi w gruncie.  Trudno sobie wyobrazić ogrodowe oczko wodne bez tych efektownych roślin. Kwiaty o mięsistych płatkach w kolorach białym, żółtym, pomarańczowym, różowym, czerwonym mogą mieć średnicę do 25 cm.  Kwiaty otwierają się tylko w ciągu dnia. Minimalna temperatura konieczna do kwitnienia to 18 ºC. Kwiaty delikatnie pachną i w większości są zapylane przez owady. Kwiaty niestety nie są zbyt trwałe, kwitną jedynie przez 3-4 dni. Po przekwitnięciu szypułka kwiatowa skręca się spiralnie, wciągając kształtujący się owoc pod powierzchnię wody W zależności od wielkości oczka należy dobierać odmiany o różnej sile wzrostu. Oprócz kwiatów liście także stanowią element dekoracyjny. Liście są skórzaste, mają  zaokrąglony kształt,  są pokryte woskiem, dochodzą do 30 cm średnicy.  Mogą być zielone, purpurowe lub plamiste. Liście mają długi ogonek nawet do 2 m. Unoszą się na powierzchni wody dzięki licznym komorom powietrznym w blaszce liściowej i ogonku. Mięsiste kłącza zimujące w podłożu mogą  dorosnąć do 1 m długości. Raz  na kilka lat, gdy liście zaczynają wyrastać ponad powierzchnię lustra wody, a kwiaty stają się coraz mniejsze i mniej liczne, kłącze należy wiosną wykopać podzielić na klika części i z powrotem posadzić.

Pielęgnacja
Lilie wodne powinny być sadzone w spokojnej, nieruchomej wodzie, z dala od fontann czy wypływów wody. Lilie wodne sadzi się bezpośrednio do gruntu, zabezpieczając kłącze przed wypłynięciem lub w plastikowych, ażurowych pojemnikach. Podłoże  powinno składać się z 2/3 ciężkiej , gliniastej ziemi ogrodowej i 1/3 części torfu. Lilie wodne rozwijają się dobrze w wodzie miękkiej  i kwaśnej o pH 5,5 – 7,0. Rośliny sadzi się od połowy maja. Grzybienie kochają słońce i tylko niektóre odmiany bujnie kwitną w częściowo zacienionym oczku wodnym. Co roku wskazane jest nawożenie roślin. Należy stosować nawozy wyłącznie azotowe. W żadnym wypadku nie mogą zawierać fosforu, który prowadzi do rozwoju glonów, które nie są pożądanymi mieszkańcami oczka wodnego czy stawu. Wiosną do połowy czerwca można nawozić mączką rogową. Zawiera ona około 15 proc. azotu i nie rozpuszcza się w wodzie. Rozkładają ją dopiero mikroorganizmy w strefie korzeniowej rośliny. Silnie rozwijającym się odmianom lilii potrzeba około 50 g nawozu. Zimą jeśli oczko wodne zamarza aż do dna należy lilie wykopać i przechować w wodzie w pomieszczeniu zabezpieczonym przed ujemnymi temperaturami.

 Popularne odmiany

Odmiana

Kolor kwiatów

Termin kwitnienia

Głębokość sadzenia

Dodatkowe informacje

Atraction

różowe do czerwonego

koniec V-X

od 50 do 100 cm

szybko się rozrasta

Escarbaucle

czerwony

VI-IX

od 30 do 90 cm

nadaje się do miejsc pół cienistych

Fabiola

różowe

VI-IX

od 80-100 cm

do dobrze nasłonecznionych oczek

Gladstoniana

białe

VI – IX

od 80-100 cm

intensywnie kwitnie

Mariacela Albida

białe

koniec V – IX

od 40-90 cm

szybko się rozrasta

Pygmaea Alba

białe

VI-IX

od 15 – 40 cm

małe kwiaty

Lilie wodne nie tylko ozdobne
Surowcem zielarskim są kłącza, liście i kwiaty. Wyciąg ze świeżych kwiatów ma działanie nasercowe i uspakajające. Napar z suszonych liści w medycynie ludowej stosowano przy schorzeniach układu oddechowego. Korzenie w połączeniu z solami żelaza stosowane były do barwienia na silnie intensywny kolor zielony. Stare kłącza stosowano do barwienia na czarno.

Ciekawostka
Liście królewskiej lilii wodnej (Victoria amazoniana) należą do największych na świecie. Ich średnica dochodzi do 2,4 m. Wyglądem przypominają wielkie, pływające talerze, ze wzniesionymi ku górze krawędziami. Jeden liść może utrzymać ciężar dochodzący do 20 kg.
Lilia wodna podlega w Polsce ścisłej ochronie!

Dodatkowe informacje o oczkach wodnych i roślinach ozdobnych znajdziesz na www.colour-your-life.pl

You might also like More from author

Leave A Reply