Letnie kwiaty cebulowe w donicach na balkony i do ogrodu

0

Kwiaty cebulowe kwitnące latem czyli dalie, lilie, mieczyki i wiele innych wykształcają imponujące kwiatostany w ciągu kilku miesięcy od posadzenia i, co najważniejsze – są  niezawodne i łatwe w pielęgnacji. Żal jednak ograniczać się do sadzenia ich tylko na rabatach … czemu nie pokusić się na posadzenie ich w donicy, a nawet stworzenie ciekawych kompozycji z kilku gatunków lub odmian. 

Sklep Na Ogrodowej

Takie aranżacje same w sobie mogą stanowić mini-ogródek i w czasie obfitego ich kwitnieia późnym latem zdobić nie jedno patio, taras czy balkon.

 

Fot. iBulb

Dalie i brzoskwiniowa Calibrachoa w nowoczesnych zielonych donicach.

 

Jakie gatunki kwiatów cebulowych kwitnących latem nadają się do obsadzeń donic?

tradycyjnych dalii czy lilii śmiało możemy dodać inne kwiaty – również rośliny jednoroczne i trawy ozdobne. Do moich ulubionych kandydatów cebulkowych obsadzeń donic należą bezsprzecznie eukomisy i agapanty w przeróżnych odmianach niskich i wysokich oraz delikatne eucharisy, a  nawet gloriosy, którym jednak będziemy musieli zapewnić podpory.  Ciekawie wyglądają także ozdobne z liści szczawiki trójkątne oraz eleganckie zantedeschie – zwane częściej błędnie kallą.

 

Fot. iBulb

 Lilie podsadzone jednorocznymi białymi bakopami i kocanką o złotych listkach.

 

Kiedy i jak sadzić kwiaty cebulowe kwiatnące latem w donicach?

Przy sadzeniu wszystkich roślin cebulowych we wszelkiego rodzaju donicach, skrzynkach czy koszach zasada jest jedna – każdy pojemnik musi mieć w dnie otwór, a podłoże do sadzenia powinno być lekkie i łatwo przepuszczać wodę – w ciężkim, zbitym i wiecznie mokrym podłożu cebule zgniją. Dla cebul kwitnących latem istotne jest także dokarmianie nawozem dla roślin kwitnących (np. pelargonii czy surfinii) przy każdym podlewaniu. Okresy ich sadzenia są dokładnie opisane w artykule ‘Terminy sadzenia kwiatów cebulowych kwitnących latem’. Pielęgnacja roślin powinna przebiegać tak, jak w przypadku wszystkich innych roślin kwitnących latem – najważniejsze jest ich ogławianie i regularne podlewanie.

 

Fot. iBulb

Błękitne agapanty najpiękniej wyglądają we własnym towarzystwie.

You might also like More from author

Leave A Reply